Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Zühal Yorgancıoğlu Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1926
Doğum Yeri: Bayraklı, İzmir
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Meslek: Tasarımcı
Zühal Yorgancıoğlu Kimdir?

Modacı, tasarımcı

Dünyanın “Madam Z” diye tanıdığı ünlü modacımız

Zühal Yorgancıoğlu, 1926 yılında İzmir’de Bayraklı’da doğmuştur. Boşnak kökenlidir. Babası edebiyat öğretmenidir. Babasının memuriyeti dolayısıyla Konya, Ermenek ve Çumra’da da yaşamıştır. Daha 8 yaşında iken bez bebeklerine elbiseler dikermiş. Ortaokulu İzmir’de bitirmiş. İzmir Cumhuriyet Kız Meslek Lisesini bitirdikten sonra, Ankara Kız Meslek Yüksek Okulu’nda sanat ve tasarım eğitimi gördü 1947 yılında mezun oldu.

1946 yılında resim öğretmeni Mehmet Yorgancıoğlu ile evlenip 3 yılda 3 çocuk sahibi oldu. Eşinin işyerinde hem sanat öğretmenliği yaptı, hem de tasarım üzerine çalıştı. 1961 yılında Amerika’ya gidip 2 yıl Maryland Güzel Sanatlar Akademisi’nde moda tasarımları eğitimi aldı. O dönemde Washington Post’a da moda tasarımları çizmiş. Zuhal Yorgancıoğlu Amerika yıllarında hiçbir Türk modacının ismini piyasada göremeyince” Türkiye’ye döneceğim ve Türk sanatını dünyaya tanıtacağım “diye söz vermiş. 2 yıl sonra okul bitince yurda döndü ve kendi atölyesini kurdu. Bugün o sözü tutmanın gururunu yaşıyor. Yıllar önce dünyaca ünlü gazeteci Edgar Schneider, ‘Madame Z’ başlığını manşetlere taşımıştı. O günden beri de ‘Madame Z’ olarak tanınıyor. Onun defileleri dans, müzik, mizansen, dekor ile Türk kültür ve folklorunu yansıtan teatral gösterilerdir. 1963 yılında ilk defilesini yaptı.

Zuhal Yorgancıoğlu, Paris’ten, New York’tan kumaş getirmiyor. Oralarda açılan fuarları bile takip etmiyor. Çünkü modanın; eteklerin uzaması, kolların kısalmasıyla ilgili bir şey olduğuna inanmıyor. Kullandığı kumaşların tamamı yöresel el dokumaları ve Bursa ipeği. Ödemiş, Tire, Gaziantep ve daha pek çok yöreden kumaşlar topluyor. Giysilerde kullandığı oyaları köylü kadınlar yapıyor. ABD. Devlet Başkanı Ronald Reagan’ın eşi Nancy Reagan, John F. Kennedy’nin eşi Jackie Onassis, Linda Gray, Lindsay Wagner, Dalida, Ajda Pekkan, Emel Sayın, Nükhet Duru, Sibel Can, Müzeyyen Senar, Hülya Avşar gibi ünlüleri giydirdi.

2004 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) ile Ören Bayan’ın düzenlediği “1. Makine Nakışı Yarışması”nda, juri başkanlığı yaptı.

SPONSOR REKLAM

2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu himayelerinde ‘Doğu’nun Gizemi, Batı’nın Rüyası’ başlıklı sergi düzenledi.

Zühal Yorgancıoğlu, Urla Güvendik’teki Ağa Han Mimari Ödülü’ne aday gösterilen evinde oturmaktadır.

Zühal Yorgancıoğlu, 1946 yılında Adalet Partisi kurucu üyesi olan Mehmet Yorgancıoğlu ile evlendi. Eşi 2011 yılında İzmir’de 91 yaşında vefat etti. Faruk Yorgancıoğlu, Haluk Yorgancıoğlu ve Müberra Yorgancıoğlu Soyer adlarında 3 çocuğu vardır.

Ödülleri :
İtalyanların moda alanında verdiği Maschera D’Argento ödülü
Türk Tanıtma Vakfı ödülü

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar