Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Yusuf Küpeli Kimdir?

Doğum Tarihi: 27 Mart 1944
Doğum Yeri: Balıkesir
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Koç
Yusuf Küpeli Kimdir?

FKF Genel Başkanlarından ve TKHP-C kurucularından Yusuf Küpeli, İsveç’te politik sürgün olarak yaşıyor ve görüşlerini sinbad.nu adresindeki internet günlüğünde açıklamaya devam ediyor.

Yusuf Küpeli, 27 Mart 1944’de İstanbul’dan bir anne ile Giresun’un dağ köylerinden bir babanın oğlu olarak Balıkesir’de doğmuştur. 1955 yılında İstanbul Kartal’a taşındılar.

1958’de Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi olarak başlayan askerlik yaşamı 21 Mayıs 1963’te Talat Aydemir darbesi sonrasında 1459 Harp Okulu öğrencisiyle birlikte Silahlı Kuvvetler’den çıkarılmasıyla son buldu.

Yüksek öğrenimine ODTÜ ve ardından Sosyal Bilimler Fakültesin’de devam etti. 1964’te SBF Fikir Kulübü ve TİP’e üye oldu. SBF Fikir Kulübü’nde yöneticilik yaptı. 1968 Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) kurultayında örgütün genel başkanlığına seçildi. 1968-69 boykot ve işgallerinde öncü rol oynadı.

Küba’ya gitme, devrimi yaşama düşleriyle 1967 yılında Paris’e gitti. O yıllarda Türkiye ile diplomatik ilişkileri olmayan Küba’nın Paris elçiliğine bir dilekçe verdi ise de, herhangi bir yanıt alamadan geri döndü.

1969 yazında, “ABD ile Türkiye arasında savaş çıkartmaya teşebbüs, komünist örgüt kurmak, komünist propaganda yapmak” vs. gibi davalardan aranmaya başlandı. 1969 yazında, hakkındaki tutuklama kararı üzerine Filistin’e gitti. Dört ay kadar sonra geçici olarak döndüğü Ankara’da yakalandı. 1969 yılı Kasım ayının başından 1970 yılı Ağustos ayına dek yaklaşık on ay Ankara Merkez Cezaevi’nde tutukluluktan sonra serbest bırakıldı.

SPONSOR REKLAM

Cezaevinden çıktıktan sonra Mahir Çayan’la birlikte Mihri Belli’nin politik çizgisine karşı muhalefet başlattı. Aydınlık Sosyalist Dergi’ye Açık Mektubu kaleme alanlardan biriydi. 12 Mart 1971 Muhtırasından sonra Mahir Çayan, Münir Aktolga, Hüseyin Cevahir, Ulaş Bardakçı ve Ertuğrul Kürkçü’yle THKP-C’nin kurulmasıyla sonuçlanan bu çıkışın ardından başlayan silahlı mücadelenin sürdürülmesine karşı çıkınca Mahir Çayan’la yolları ayrıldı. Yusuf Küpeli Mart 1972’de yakalandı, sıkıyönetim askeri mahkemesinde müebbet hapse mahkum oldu. 1974 Affı’yla 7 yıl 9 aya çevrilen cezasını 1979’da tamamladıktan sonra yurt dışına çıktı.

7 Eylül 1983 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı. Yusuf Küpeli, yaklaşık dört yıl kadar “vatansız” yaşadıktan sonra ani bir kararla 1988’de İsveç vatandaşlığına geçti.

Yusuf Küpeli, halen İsveç’te yaşıyor.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar