Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Viktorya Zeynep Güneş Kimdir?

Doğum Tarihi: 19 Haziran 1998
Doğum Yeri: Poltava , Ukrayna
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: İkizler
Meslek: Sporcu
Viktorya Zeynep Güneş Kimdir?

Aslen Ukrayna’lı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yüzme sporcusudur.

Viktorya Zeynep Güneş, 19 Haziran 1998 tarihinde Ukrayna, Poltava’da doğmuştur. Asıl adı Viktoria Solnceva’dır. Annesinin adı Olga ve babasının adı Viktor Solnceva’dır. İstanbul Fenerbahçe’de ikamet etmektedirler.

2013 yılında henüz 15 yaşındaki yüzücü Viktoria Solnceva, Dubai’de yapılan Gençler Dünya Şampiyonası’nda 200 metre kurbağalamada altın, 50 metrede gümüş, 100 metrede bronz almış, Polonya, Poznan’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda ise 50 ve 200 metrelerde şampiyon, 100 metrede ikinci olarak kürsüden hiç inmemişti.

2014 yılının başlarında başlayan iç savaştan ve Rusya’nın Ukrayna’yı mart ayında işgalinden sonra 19 Mart 2014 tarihinde kaçarak İstanbul’a gelen Viktoria Solnceva, ailesi ile birlikte Türk vatandaşı oldu. Adını da Viktorya Zeynep Güneş olarak değiştirdi.

Viktorya, hep tatil ülkesi olarak gördüğü Türkiye’ye bir gün vatandaş olarak geleceğini hiç düşünmediğini söylüyor, “Herşey çok hızlı gelişti. ‘Tatil için gelsek’ dediğimiz İstanbul’a yerleşmeye geldik” diyor.

Viktorya Zeynep Güneş, yeni ülkesi için büyük hedeflerinden bahsediyor: “Türkiye’de özellikle yüzmede büyük bir başarı beklentisi olduğunu biliyorum. Bu benim tatlı bir heyecan yaşamamı sağlıyor ve bana büyük bir sorumluluk yüklüyor. Benim de hedeflerim var. Bir yıldır doğru dürüst yüzmüyorum. Kısa sürede formumu yeniden kazanıp, madalyaları bu kez Türkiye için alacağım. Bana kucak açan Türkiye’ye borcumu böyle ödeyebilirim. Tabii en büyük hayalim olimpiyat şampiyonluğu. Yaşım henüz 16 ve üç olimpiyat yüzebilirim. Türkiye’nin yüzme tarihine geçeceğime inanıyorum.”

Viktorya Zeynep Güneş, Teklif gelirse, Fenerbahçe adına da yüzmek isterim”. Dedi.

SPONSOR REKLAM

3-7 Aralık 2014 tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 12. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’na Türkiye Yüzme Milli Takımı da katılacak. 12 sporcunun bulunduğu kafilede Viktorya Zeynep Güneş de var.

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, 3-7 Aralık 2014 tarihlerinde yapılacak olan 12. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda Viktorya Zeynep Güneş’ten 200 kurbağalamada altın madalya beklediğini söylemiştir.

Katar’da düzenlenen Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nın 5 Aralık 2014 tarihinde yapılan üçüncü gün akşam seansında, milli sporcu Zeynep Viktoria Güneş, kadınlar 100 metre kurbağalama yarı finalinde elendi.

Madalyaları :
2013 – Dünya Gençler Şampiyonası – 200 m kurbağalama – Altın Madalya
2013 – Dünya Gençler Şampiyonası – 50 m kurbağalama – Gümüş Madalya
2013 – Dünya Gençler Şampiyonası – 100 m kurbağalama – Bronz Madalya
2013 – Avrupa Gençler Şampiyonası – 200 m kurbağalama – Altın Madalya
2013 – Avrupa Gençler Şampiyonası – 50 m kurbağalama – Altın Madalya
2013 – Avrupa Gençler Şampiyonası – 100 m kurbağalama – Gümüş Madalya

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar