Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

V. Murat Kimdir?

Doğum Tarihi: 21 Eylül 1840
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: 29 Ağustos 1904
Ölüm Yeri: İstanbul
Burç: Başak
Meslek: Padişah
V. Murat Kimdir?
Osmanlı padişahlarının otuzüçüncüsü, İslam halifelerinin doksan sekizincisi olan V. Murat akıl sağlığının yerinde olmaması nedeniyle sadece 3 ay padişahlık yaptı.

21 Eylül 1840’da İstanbul’da doğdu. Babası I. Abdülmecit, annesi ise Şevkefzade Kadınefendir’dir. İyi bir eğitim gördü. Devlet idaresi, fen ilimleri, Arapça, Farsça ve Fransızca öğrendi. Amcası Sultan Abdülaziz’in Avrupa ve Mısır seyahatlerine katıldı. 25 Haziran 1861’de Sultan Abdülaziz’in ölümünden sonra Meşrutiyet taraftarlarınca tahta geçirildi.

V. Murat’ın ruh sağlığının iyice bozulmasında tahta çıktığı ilk yaşadıklarının etkisi büyüktür. Yaşadığı büyük bunalımdan kurtulamayan padişahın içkiye düşkünlüğü arttı.

Hükümet padişahın durumunu halktan gizli tutmaya çalışsa da başarılı olamadı. Halk arasında padişahın rahatsızlığı ile dedikodular artmaya başlamıştı. Avusturya’dan konusunda uzman doktor getirldiyse de bir sonuç vermedi. Zor durumda kalan hükümet aklı başında bir padişahın meşrutiyeti ilan edebileceğini anlayınca II. Abdülhamit ile görüşmeler başladı. Meşrutiyeti ilan etme sözü ile V. Murat 31 Ağustos 1876’da tahttan indirildi ve yerine II. Abdülhamit geçirildi.

Tahttan indirildikten sonra V. Murat, Çırağan Sarayı’na kapatıldı. Bir süre sonra ruh sağlığı yerine geldi. 29 Ağustos 1904’te şeker hastalığından vefat edene kadar besteler yaparak ve sanatla uğraşarak yaşadı. Cenazesi Yeni Cami Türbesi’ne defnedildi.

Biyografide Hata Var

Yorumlar