Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Tuğrul Türkeş Kimdir?

Doğum Tarihi: 01 Aralık 1954
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Yay
Tuğrul Türkeş Kimdir?

MHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi idi.

Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Yıldırım Tuğrul Türkeş’dir. MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in oğludur. Annesinin adı Muzaffer Şükriye’dir. Umay Günay, Ayzıt Türkeş, Sevenbige Çağrı Türkeş, Selcen Homriş ve babasının ikinci eşinden Ahmet Kutalmış ile Ayyüce Türkeş Taş olmak üzere 7 kardeştirler. Adını da komşusu ve tanıdıkları yazar Nihal Atsız koymuştur.

22 Eylül 1960’ta Milli Birlik Komitesi’nden çıkartılan babası emekli edildikten sonra Yeni Delhi büyükelçilik müşaviri olarak Hindistan’a gönderilince Tuğrul Türkeş, orada ilkokula başladı. 1963 yılında Türkiye’ye döndüler. Okuluna Ankara’da TED kolejlinde devam etti. 1972 yılında liseden mezun oldu.

Önce Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Mimarlık’ta iki sene mimarlık okudu ama sonra vazgeçti.

1974 yılında başladığı Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünden 1983 yılında mezun oldu. Ticaret Bakanlığında Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akşam ve Son Havadis gazeteleri ile Yeni Harman haftalık dergisinde köşe yazarlığı yaptı.

1983 yılında askerliğini 4 aylık kısa dönem olarak yaptı.

PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankasında Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ’de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Medikal, sigortacılık ve uydudan görüntüleme konuları ile faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde yönetici ve ortaklık yaptı.

1997 yılında MHP’nin kurucusu ve başkanı olan babası Alparslan Türkeş öldüğünde MHP genel başkanlığına aday oldu ama kongrede yapılan seçimde başkanlığı Devlet Bahçeli kazandı.

Bunun üzerine Tuğrul Türkeş, Aydınlık Türkiye Partisini kurdu. Aydınlık Türkiye Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı görevini üstlendi. 2002 yılında Tansu Çiller’in başkanı olduğu DYP ile koalisyon yaptı. Fakat, DYP 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı aşamayınca parti genel başkanlığını ve siyaseti bıraktı.

SPONSOR REKLAM

2007 yılında milletvekili genel seçimlerinden önce MHP başkanı Devlet Bahçeli ile barıştı ve Ankara 1. Bölgeden Milletvekili adayı oldu.

23 Temmuz 2007 tarihinde 23. Dönemde Milliyetçi Hareket Partisinden Ankara Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği yaptı.

12 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönemde tekrar Milliyetçi Hareket Partisinden Ankara Milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği görevine yeniden seçildi.

Tuğrul Türkeş ilk eşi Süreyya Işık Bilgiç’ten kızı Muzaffer ve oğlu Osman Türkeş vardır.

Tuğrul Türkeş ikinci eşi Kadriye Serpil hanım ile evli idi 20 yıllık eşinden boşandı. Bu eşinden Oğuz adında bir oğlu vardır.

Tuğrul Türkeş, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ankara’dan MHP milletvekili seçilmiştir.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş, ihraç talebiyle MHP disiplin kuruluna sevkedildi.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar