Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Şenkal Atasagun Kimdir?

Doğum Tarihi: 17 Ağustos 1941
Doğum Yeri: Çıldır, Kars
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Aslan
Meslek: Bürokrat
Şenkal Atasagun Kimdir?
Eski MİT Müsteşarı.

Şenkal Atasagun, 17 Ağustos 1941 tarihinde Kars, Çıldır’da doğmuştur. Atasagun ailesinin kökeni Kafkaslar’a dayanıyor. Atasagun ailesi yörede” Karapapak” da denilen “Terekeme” adlı bir Türk boyundan. Ailenin soyadı hekimbaşı manasına geliyor. İstanbul’da Galatasaray Lisesi ve Fransa Grenoble Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur.

Askerliğini yedeksubay olarak yapıp bitirdikten sonra 1967 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı’na girmiş, İstihbarat ve Operasyon Başkanlıkları bünyesinde çeşitli kademelerde hizmet vermiştir. Kontr/Espiyonaj konularında uzmandır.

İstanbul MİT Bölge Başkan Yardımcılığı, iki dönem Belçika, Brüksel’de yurt dışı ve Ankara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1995 yılında Operasyon Başkanlığı, 1997 yılında Londra’da yurt dışı görevine atanmıştır. 11 Şubat 1998 tarihinde ise dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından MİT Müsteşarlığı’na getirilmiştir. 11 Haziran 2005 tarihinde bu görevden emekli olmuştur.

Şenkal Atasagun aslında hariciyeci olmayı istiyordu. Bunu yapamadı ama 1967 yılında girdiği MİT’te, çalışma arkadaşlarına göre biraz da şansı yaver gittiği için müsteşarlığa kadar yükseldi.

Şenkal Atasagun, İnci Atasagun ile evlidir. Çocukları yoktur.

Biyografide Hata Var

Yorumlar