Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Şemsi İnkaya Kimdir?

Doğum Tarihi: 13 Nisan 1939
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Koç
Şemsi İnkaya Kimdir?
Şemsi İnkaya, 13 Nisan 1939 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ticaret Lisesinden mezun oldu. Ankara’da yapılan Konservatuar sınavlarını kazandı ama kabul edilmediği için giremedi. Sonra İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosuna geldi Tuncel Kurtiz, Okan Sağtürk (Tan Sağtürk’ün babası), Güneş Uğurlu, Avni Dilligil ile çalışmaya başladı. Ardından askere gitti, Isparta’da başlayan askerliğini İstanbul Harp Akademisi’nde bitirdi.

Sanat hayatına İ.Ü.T.B. Gençlik Tiyatrosu’nda amatör olarak başladı. Avni Dilligil, Ulvi Uraz, Gazanfer Özcan, Haldun Dormen gibi pek çok tiyatroda görev yaptı. İstanbul Tiyatrosuyla çalıştı, kendi özel tiyatroları oldu. Bir ara Ayten Gökçer’le bir müzikal çalışması oldu.

70li yıllardan itibaren pek çok sinema ve dizi filmlerde oynamıştır.

1981 yılında yapımcılığı Türker İnanoğlu’nun, senarist Sadık Şendil, yönetmen Kartal Tibet’in olduğu “Gırgıriye” adlı filmde Adile Naşit, Münir Özkul, Perran Kutman, Ayşen Gruda, Gülşen Bubikoğlu, Müjdat Gezen, Sümer Tilmaç ile beraber oynadı.

1998 yılında senaryosunu Samim Utku’nun yazdığı “Üvey Baba” adlı dizide Şemsi İnkaya Halil Güneşli (Lamia’nın üvey babası) rolünde Burçin Abdullah’da Lamia Onur rolünde çocuk oyuncu olarak başrolde oynarken diğer rollerde ise Işıl Yücesoy, Melike Öcalan, Seda Çetin, Betül Aşçıoğlu, Hakan Vanlı gibi isimler oynamıştır.

Şemsi İnkaya, Tiyatro oyuncuları derneği To-Der üyesi ve denetleme kurulu başkanıdır…

Biyografide Hata Var

Yorumlar