Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Selçuk Aydemir Kimdir?

Doğum Tarihi: 06 Haziran 1982
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: İkizler
Selçuk Aydemir Kimdir?

Düğün Dernek filmlerinin senaristi ve yönetmenidir.

Selçuk Aydemir, 6 Haziran 1982 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Süleyman Nazif Anadolu Lisesinde okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinden Uçak Mühendisi olarak 2004 yılında mezun oldu. İTÜ uçak mühendisi diplomasını içindeki sanat aşkı uğruna rafa kaldırmıştır.

2003 yılında Nemrud adlı belgesel nitelikli kısa filmde kameraman olarak sinema, dizi dünyasına adım attı.

Selçuk Aydemir, kuzeni Burak Aksak’la beraber TRT’de yayınlanan Ramazan Güzeldir dizisinin senaristliğini yapıp yönetti.

Selçuk Aydemir, senarist ve yönetmenliğini yaptığı “İşler Güçler” komedi dizisi en başarılı yapımlardandır. Çalgı Çengi, Kurbanlık, Düğün Dernek, Yüzük, Ayrılık sinema filmlerinin, Kardeş Payı, Üsküdar’a Giderken, Ramazan Güzeldir dizi filmlerinin de senarist ve yönetmenliğini yapmış olan Selçuk Aydemir, Dünyanın Savaş Hali, Melce, Ayrılık, Yüzük, Kurbanlık, Ramazan Güzeldir çalışmalarının kurgusunu da üstlenmiştir.

2011 yılında başrollerinde Ahmet Kural, Murat Cemcir’in oynadığı “Çalgı Çengi” filminin senarist ve yönetmenliğini yaptı.

2012 yılında başrollerini Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz’in paylaştığı “İşler Güçler” dizisinin senarist ve yönetmenliğini yaptı.

2013 yılında başrollerinde Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Erdal Tosun, Sinasi Yurtsever’in oynadığı “dugun-dernek” filminin senarist ve yönetmenliğini yaptı.

SPONSOR REKLAM

2015 yılında geleneksel Türk Tiyatrosu doğaçlama tekniğinin modern tiyatro kurgulama çalışması olan Mahşer-i Cümbüş tiyatro gurubunda yönetmenlik yaptı.

2015 yılında yazıp yayınladığı “Mahalleden Arkadaşlar” adlı kitabının tüm gelirini Koruncuk (Korunmaya Muhtaç Çocuklar) Vakfı’na bağışlayacağını açıklamıştır.

4 Aralık 2015 tarihinde vizyona giren Selçuk Aydemir’in yönettiği “Düğün Dernek 2: Sünnet” sinema filminde başrollerde Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Sinasi Yurtsever yer aldı.

Kitapları :
2015 – Mahalleden Arkadaşlar

Ödülleri :
2013 – Antalya Televizyon Ödülleri – Komedi Dizisi En İyi Yönetmen – (İşler Güçler)
2007 – 2. Sinepark Kısa Film Festivali – Övgüye Değer Senaryo Ödülü (Ayrılık (2)

Filmleri ve Dizileri :

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar