Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Salvatore Ferragamo Kimdir?

Doğum Tarihi: 05 Haziran 1898
Doğum Yeri: Bonito, İtalya
Ölüm Tarihi: 07 Ağustos 1960
Ölüm Yeri: Floransa, İtalya
Burç: İkizler
Meslek: İş adamı
Salvatore Ferragamo Kimdir?
Salvatore Ferragamo, dünya genelinde en iyi bilinen, ”İtalya’da Üretilmiştir” ibareli lüks markaların öncülerindendir.

Salvatore Ferragamo, 5 Haziran 1898 tarihinde Bonito, İtalya’da Çiftçilikle uğraşan ve 14 çocuklu fakir bir ailenin onbirinci çocuğu olarak doğmuştur. Sekiz yaşındayken çırak olarak çalışmaya başladı. Bir yıl boyunca Napoli’de ayakkabıcılık eğitimi aldı. Bir sene sonra da ilk ayakkabılarını yapmaya başlamıştı. İlk olarak kız kardeşlerine ayakkabılar yaptı.

Onaltı yaşındayken Birinci Dünya Savaşı patlak verdi ve Salvatore Ferragamo, 1914 yılında bavulunu toplayıp Amerika’ya gitti ve kardeşlerinden birinin kovboy çizme fabrikasında çalıştığı Boston, Massachusetts’e yerleşti. Kısa bir süre kaldıktan sonra Santa Barbara’ya taşındı. Birçok sıkıntıdan sonra Santa Barbara’da küçük bir ayakkabıcı dükkânı açmayı başardı. Sesli sinema dönemi ile birlikte Salvatore Ferragamo, Hollywood Bulvarı’nda yerini aldı. 1920’li yıllarda Hollywood yıldızlarına özel olarak ayakkabılar tasarladı. Marlene Dietrich, Joan Crawford, Cooch Behar, Marilyn Monroe, Sophia Loren, Audrey Hepburn, Ava Gardner, Bette Davis, Eva Peron gibi ünlüler müşterisi oldu.

Bir yandan da Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde anatomi okumaya başladı. ABD’de on üç yıl geçirdikten sonra 1927’de İtalya’ya döndü ve Floransa’ya yerleşti. El işçiliği ile yaptığı benzersiz el yapımı ayakkabıları ve ayakkabıya yaptığı bilimsel ve yaratıcı yaklaşım, kama topuğu ve kafes topuğu gibi pek çok yeniliği doğurdu.

Salvatore Ferragamo, Wanda Ferragamo-Miletti ile evlendi. (Fiamma, Giovanna, Fulvia, Ferruccio, Massimo ve Leonardo) üç kızı, üç oğlu oldu.

Salvatore Ferragamo, 7 Ağustos 1960 tarihinde Floransa, İtalya’da 62 yaşında ölmüştür.

1933 ekonomik buhranı biraz onu da etkilediyse de bugün hala eşi, çocukları ve hatta torunları şirketi yönetmeye devam ediyor. Ayrıca bugün sadece ayakkabı değil çantadan parfüme hatta kıyafete kadar birçok farklı segmentte hizmet veriyor.

1995 tarihinde eşi Wanda tarafından Floransa’da “Salvatore Ferregamo Ayakkabı Müzesi” açtı.

Biyografide Hata Var

Yorumlar