Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Salih Müslim Kimdir?

Doğum Tarihi: 03 Mart 1951
Doğum Yeri: Şeyran köyü, Kobani, Halep, Suriye
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Balık
Meslek: Politikacı
Salih Müslim Kimdir?

Kürt kökenli Suriyeli politikacı, (PYD) Demokratik Birlik Partisi lideri.

Salih Müslim, 3 Mart 1951 tarihinde Şeyran köyü, Kobani, Halep, Suriye’de doğmuştur. Çiftçilikle uğraşan ailesi Barazi aşiretine bağlı. Baraziler Erzurum dâhil Türkiye’ye de yayılmış büyük bir aşirettir. Halep’te liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi İstanbul’da okuyan Salih Müslim, 1971 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliğinden 1977 yılında mezun oldu. mezun olduktan sonra İngilizcesini ilerletmek için Londra’da çalışan doktor abisinin yanına gitti.

Ardından Suudi Arabistan, Riyad’da Suudi Arabistan’ın milli petrokimya şirketi Petromim’de bir dönem mühendis olarak da çalıştı. 1998 yılında Kürdistan Demokrat Partisi’nin Suriye kolu olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi’ne katıldı. 2003 yılında bu partiden ayrılarak (PYD) Demokratik Birlik Partisi’ne katıldı. Daha sonra 2010 yılında bu partinin lideri oldu.

Salih Müslim, Ayşe Efendi ile evlidir. Shervan Müslim adında bir oğlu vardı. 9 Ekim 2013 tarihinde Telabyad’ta silahlı bir çatışmada El Kaide’ye bağlı keskin nişancılar tarafından bu oğlu öldürüldü. Biri kız 4 çocuğu daha vardır.

SPONSOR REKLAM

Salih Müslim, Beşar Esad yönetimi tarafından 2003 yılında mahkûm edilip daha sonra serbest bırakıldı. 2010 yılında Irak’a kaçmış, 2011 yılında tekrar Suriye’ye dönerek, Suriye’deki sivil direnişte aktif rol aldı.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar