Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Şadan Kalkavan Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1939
Doğum Yeri: Rize
Ölüm Tarihi: 11 Mart 2015
Ölüm Yeri: İstanbul
Meslek: İş adamı
Şadan Kalkavan Kimdir?

Şadan Kalkavan, 1939 yılında Rize’de doğmuştur. Çok küçük yaşlarda ailece İstanbul’a yerleşmişlerdir. Armatör İhsan Kalkavan yeğenidir. Liseden sonra yüksek gazetecilik ve ticaret okulunu bitirdi.

Öğrenimi süresince tatillerde babasına ait Akbel isimli gemi ile Akdeniz ve Karadeniz’de seferlere katılarak gemi işletmeciliği ve armatörlüğe fiilen başladı. 2002’de yeğeni eski BJK’li yönetici İhsan Kalkavan’la birlikte tanker işletmeciliğine girdi. Halen Şadan ve İhsan Kalkavan’ın ortak olduğu Beşiktaş Denizcilik’in filosu 500 bin dwt civarında. Şadan Kalkavan’ın Deniz Nakliyat’ta da ortaklığı var.

Şadan Kalkavan, Türk Armatörler Birliği Başkanlığı görevi yaptı. Şadan Kalkavan, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü Futbol Şubesi eski sorumlusudur. Uzun yıllar Fenerbahçe’de yöneticilik yaptı. 1995-1996 sezonunda Fenerbahçe’nin Trabzonspor ile girdiği amansız şampiyonluk mücadelesini kazandığı sezon kulübün futbol şube sorumlusuydu. Şampiyonluğun ardından başkan Ali Şen (spor adamı)’in, başarıda büyük payı olan Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman’ı takımdan göndermesiyle görevinden istifa etti. Daha sonra ise bir sonraki başkan Aziz Yıldırım’ın yönetimine girdi.

24 Aralık 2004 tarihinde Türkiye denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinden ve duayenlerinden Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu ve Metin Kalkavan bir araya gelerek Dati-Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. ‘yi kurdular.

Birçok hayır işlerinde bulunmuş olan Şadan Kalkavan, Rize Merkez Atmeydanı Mahallesi’nde bulunan 40 derslikli Denizciler ilköğretim Okulunu yaptıran 3 hayırseverden biridir.

SPONSOR REKLAM

Şadan Kalkavan’ın geçirmiş olduğu by-pass ameliyatı sonrasında dört damarı değiştirilmiş olup halen yoğun bakımda tedavisine devam edildiği 7 Mart 2015 tarihinde bildirildi.

Şadan Kalkavan, 11 Mart 2015 tarihinde 76 yaşında İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar