Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Rahşan Ecevit Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1923
Doğum Yeri: Bursa
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Meslek: Yazar,Politikacı
Rahşan Ecevit Kimdir?
Zekiye Rahşan Ecevit, 1923 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Dedesi makinist Halil Efendi, Şebinkarahisar’dan İstanbul’a iş bulmak için gelerek yerleşmişlerdir.

Rahşan Ecevit’in Hilkat ve Asude adında 2 kız, Kudret adında 1 erkek kardeşi vardır. Ankara Lisesi’nde okuyup ve İstanbul Robert Koleji’nden mezun olmuştur.

Rahşan Ecevit, aynı zamanda Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanlarıdır. Hayatı boyunca Bülent Ecevit’in mücadelesine ortak olmuştur.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti’den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etmiştir. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu DSHP’nin 2. Genel Başkanlığına seçilmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıklamıştır.

Rahşan Ecevit’in Yazdığı “Pülümür’de Aşk” adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır.

Rahşan Ecevit, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

1946 yılında Robert Kolej’den sınıf arkadaşı olan Bülent Ecevit ile evlendi.

5 Mayıs 2015 tarihinde vücudundaki sıvı kaybı ve akciğer yetmezliği nedeniyle Ankara’da GATA’da tedavi altına alındı. 8 Kasım 2015 tarihinde taburcu edilerek evinde istirahat etmeye çekildi.

Kitapları :
2002 – Pülümür’de Aşk

Biyografide Hata Var

Yorumlar