Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Özlem Çerçioğlu Kimdir?

Doğum Tarihi: 11 Ağustos 1968
Doğum Yeri: Nazilli, Aydın
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Aslan
Meslek: Siyasetçi
Özlem Çerçioğlu Kimdir?
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı

Özlem Çerçioğlu, 11 Ağustos 1968 tarihinde Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğmuştur. Birsen Kahyaoğulları, babası Halil Kahyaoğulları’dır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Nazilli’de tamamladıktan sonra Konya’da Selçuk Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon Bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra Aydın iline bağlı bir ilçe olan Sultanhisar’da Jantsa’da çalışmaya başladı.

Özlem Çerçioğlu, Jantsa’da çalışırken Jantsa’nın Ceo’su Ercan Çerçioğlu ile evlendi. Ardından eşi ile birlikte ABD’ye gidip New York’ta bir özel firmada Müşteri İlişkileri Müdürü olarak çalıştı. Newyork’ta Hunter College’de eğitimine devam etti. Aynı zamanda çeşitli Türk derneklerinde yer aldı.

Daha sonra Türkiye’ye döndüler. Sanayici olarak da faaliyetlerde bulundu. Eğitime destek çalışmaları, uyuşturucuyla mücadele, sokak çocuklarını kazanma, Atatürkçü düşüncelere sahip çıkma, nüfus planlaması gibi toplumsal içerikli projelerde görev aldı.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde CHP Aydın Milletvekili adayı oldu ve seçildi. Aynı zamanda parlamentoda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda görev aldı. 22. dönem 14 Kasım 2002 – 23 Temmuz 2007 tarihleri arasında TBMM’de yer aldı.

23. dönem 23 Temmuz 2007 – 30 Mart 2009 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Partisi Aydın milletvekili olarak tekrar TBMM’de yer aldı. TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 30 Mart 2009 tarihinde Aydın Belediye Başkanı olarak seçildi. Belediye başkanlığı yapmak üzere milletvekilliğinden istifa etti.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan 2014 Türkiye yerel seçimlerinde büyükşehir yapılan Aydın ilinin ilk büyükşehir belediye başkanı olarak seçilmiştir. Belediye Başkanlığı döneminde “Topuklu Efe” lakabı ile anılmaya başladı.

Özlem Çerçioğlu, Ercan Çerçioğlu ile evlidir. Ata Caner ve Şefik Alp adlarında iki çocuğu vardır.

Biyografide Hata Var

Yorumlar