Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Ömer Faruk Eminağaoğlu Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1967
Doğum Yeri: Şavşat, Artvin
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Meslek: Hukuk Adamı
Ömer Faruk Eminağaoğlu Kimdir?

Ömer Faruk Eminağaoğlu, 1967 yılında Artvin’in ilçesi Şavşat’da doğmuştur.

Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yaptı. 1989’da Ankara’da adli yargı yargıç adayı olarak mesleğe başladı. Bandırma Cumhuriyet Savcısı, Kırıkkale Delice Hakimliği’nin ardından, Yargıtay 2. Ceza Dairesi’nde tetkik hâkimi olduktan sonra Sabih Kanadoğlu’nun desteği ile 2001 yılında Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.

26 Haziran 2006 tarihinde kurulan Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) kurucu başkanı oldu. YARSAV’ın ilk kongresinde de genel başkanlığa seçildi.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, 2008 itibari ile Adalet Bakanlığı, Yargıçlar Ve Savcılar Birliği (Yarsav) Başkanı olmuştur. 2. Olağan Genel Kurulu’nda 19 Kasım 2009 tarihindeki seçimlerde YARSAV başkanlığına Emine Ülker Tarhan seçildi. 12 Haziran 2011 tarihindeki genel seçimlerde CHP’den milletvekili aday adaylığı için Emine Ülker Tarhan’ın istifa etmesinin ardından YARSAV’ın başına Murat Aslan geçti.

Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun eşi Serpil Eminağaoğlu Genelkurmay Hukuk Müşavirliği’nde avukat olarak çalışıyor.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, bugüne kadar görüşlerini Radikal ve Cumhuriyet gazetelerindeki makaleleriyle, hukukçu kimliğiyle dile getirdi. Savcı ve hâkimlerin problemlerini dile getirmekten ziyade devletin zirvesine yönelik sert açıklamalarıyla gündeme geldi.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, avukat Serpil Eminağaoğlu ile evlidir.

SPONSOR REKLAM

20 Haziran 2011 tarihinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararı ile İstanbul’a hakim olarak atandı.

07 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul’dan Çankırı Hakimi olarak Çankırı’ya atandı.

15 Haziran 2013 tarihinde Gezi eylemlerine destek verdiği için Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağoğlu hakkında Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu Muhalefet Etmek” suçundan dava açtı.

Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağaoğlu, CHP’den milletvekili aday adayı olmak için 10 Şubat 2015 tarihinde görevinden istifa etti.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar