Sitemizde 6203 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Muzaffer Alankuş Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1898
Doğum Yeri: Erzurum
Ölüm Tarihi: 17 Aralık 1972
Ölüm Yeri: İstanbul
Meslek: Asker,Bakan
Muzaffer Alankuş Kimdir?








Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı görevlerinde bulunmuş asker ve siyaset adamı.

1898’de Erzurum’da doğdu. İlköğrenimini tamamladıktan sonra 1914’te Kuleli Askerî İdadisinden mezun oldu. 12 Ekimde subay adayı olarak Tekirdağ 7’nci Tümen, 20’nci Alay Komutanlığı emrine atandı. 1 Haziran 1915’te teğmenliğe yükseltilerek Çanakkale Cephesindeki Seddülbahir ve Anafartalar Savaşlarına katıldı. 1 Aralık 1916’da üsteğmen rütbesiyle Bölük Komutanı olarak Kafkas Cephesinde görevlendirildi. 29 Haziran 1917’de Filistin Cephesine gönderildi. 30 Eylül 1918’de İngilizlere esir düşerek Mısır’daki esir kampına gönderildi. 30 Aralık 1920’de serbest bırakılması üzerine yurda döndü.

28 Nisan 1921’de Milli Orduya katılması ile Batı Cephesindeki 41’inci Tümen Hücum Taburuna atandı. 15 Ekim 1921’de Yüzbaşılığa yükseltildi.

1926-1929 arası Harp Akademisinde öğrenim görerek kurmay subay oldu. 30 Eylül 1929’da 23’üncü Tümen 68’inci Alay Bölük Komutanlığına atandı. 29 Haziran 1930’da Genelkurmay Harekât Şubesine alındı. 30 Ağustos 1931’de Binbaşılığa yükseltildi. 1 Kasım 1934’te Piyade Atış Okulunda öğretmen olarak görevlendirildi. 30 Ağustos 1936’da Yarbay oldu. 30 Ağustos 1939’da Albaylığa yükseltildi. Kurmay Albay rütbesi ile 5’inci ve 9’uncu Kolordu Kurmay Başkanlıkları ve 9’uncu Tümen 28’inci Piyade Alay Komutanlığı yaparak 30 Ağustos 1945’te Tuğgeneralliğe yükseltildi ve 4’üncü Tümen Komutanlığına atandı. 30 Ağustos 1947’de Tümgeneral oldu. 30 Ağustos 1956’da Korgeneralliğe yükseltilerek 2’nci Kolordu Komutanlığına atandı. 30 Ağustos 1957’de Genelkurmay Personel Başkanlığına getirildi. 28 Ağustos 1958’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görevlendirildi. Milli Birlik Komitesi tarafından 2 Haziran 1960’ta İstanbul 1’inci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığına atandı. 5 Ağustos 1960’ta Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirildi. Orgeneral Cemal GÜRSEL’in 5 Ocak 1961’de Bakanlar Kurulunda yaptığı yeni düzenlemede Milli Savunma Bakanı oldu.

13 Haziran 1961’de ordudan emekliye ayrıldı. 16 Haziran 1964’te Cumhurbaşkanı Cemal GÜRSEL tarafından Cumhuriyet Senatosu Üyeliğine atandı.

16 Haziran 1972’de İstanbul’da vefat etti.

Biyografide Hata Var

Yorumlar