Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Mustafa Latif Topbaş Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1944
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Meslek: İş adamı
Mustafa Latif Topbaş Kimdir?

BİM Yönetim Kurulu Başkanı

Mustafa Latif Topbaş, 1944 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ahmet Afif Topbaş abisidir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la akrabalık ilişkisi yoktur.

1961 yılında tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketi olan Bahariye Mensucat A.Ş.’de ortak ve yönetici olarak iş hayatına başladı.

İlerleyen yıllarda muhtelif sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve idareci olarak görev aldı. Cüneyt Zapsu ve kardeşi Aziz Zapsu’nun Alman Aldi’den örnek alarak 1994 yılında kurdukları BİM’in kurucu ortakları arasında Mustafa Latif Topbaş da yer aldı ve İdare Meclisi Başkan Vekili olarak görev üstlendi. 2005 yılından itibaren İdare Meclisi Başkanlığı, Ocak 2010’dan itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

1996 yılında, Mustafa Topbaş, Ülker ailesi ile ortak Ak Gıda’yı kurdu. Mustafa Latif Topbaş, ayrıca Bahar Su, Sakarya, Natura, Karma ve Link Gıda, Seher Gıda, Link Gıda ile Cola-Turca’nın da ortakları arasındadır.

BİM’in hedefi maliyetleri minimum seviyeye indirerek, tüketiciye en ucuz ürünü sunmaktı. Bu amaçla düşük gelirli mahallelerde mağazalaşmaya başlayan BİM, tüketicinin ilgisiyle bugün başarılı bir iş modeli haline geldi. Zapsu ailesi 2003 yılında BİM hisselerini sattı. BİM 1994 yılında 21 mağaza ile işe başladı 2013 yılında 2009 mağaza sayısına ulaştı.

BİM 2005’te 496 milyon dolarlık piyasa değeri ile halka açıldı.

SPONSOR REKLAM

BİM’in sermayesinin yüzde 26.49’una sahip olan Mustafa Latif Topbaş, 2009 yılında Forbes’in “en zengin 100 Türk” listesinde 25. sıraya yükseldi.

2010 yılında Sabancı Grubu’ndan satın aldığı Marsan Gıda’yı (GıdaSa) dünürü Ülker Grubu’na sattı. Piyale, Luna, Saka Su gibi markalara sahip olan Marsan Gıda, bundan sonra Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösterecek.

2012 yılı Forbes dergisine göre ise 1.4 milyar US$ serveti ile Türkiye’de 14. sırada yer almaktadır.

Mustafa Latif Topbaş evli ve 4 çocuk sahibidir. Sabri Ülker’in torunu ve Murat Ülker’in yeğeni Ali Ülker ile Mustafa Latif Topbaş’ın kızı Fatma evlidir.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar