Sitemizde 5791 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Mustafa Abdülhalik Renda Kimdir?

Doğum Tarihi: 29 Kasım 1881
Doğum Yeri: Yanya
Ölüm Tarihi: 01 Ekim 1957
Ölüm Yeri: Erenköy, İstanbul
Burç: Yay
Meslek: Bakan
Mustafa Abdülhalik Renda Kimdir?








Türk siyaset adamı.

1881’de Yanya’da doğdu. Yanya İdadisi Rüştiyesi ve İstanbul İdadisinde orta öğrenimini tamamlayarak 25 Temmuz 1903’te Mülkiye Mektebinin Yüksek Bölümünden diploma aldı.

27 Temmuz 1903’te Ziraat Bankası Muhasebe Kalemi Mukayyit Refiki unvanı ile göreve başladı. 27 Ekim 1903’te Rodos İdadisi matematik, geometri, tarım, sağlık ve Fransızca öğretmenliğine atandı. 11 Ağustos 1904’te Cezayir Bahri Sefit Vilayeti Maiyet Memurluğuna görevlendirildi. 11 Mart 1906’da Tepedelen, 14 Kasım 1908’de Pogon, 18 Ocak 1909’da Delvine Kaymakamlıklarında bulundu. İki kez Berat Mutasarrıflığına, 4 Şubat 1911’de Kavala Kaymakamı iken Çamlık Mutasarrıflığına, 18 Haziran 1911’de Ergeri Mutasarrıflığına vekaleten görevlendirildi ve aynı tarihte açığa alındı. 8 Mayıs 1913’te Siirt Mutasarrıflığına, 20 Aralık 1914’te Bitlis Valiliğine, 14 Ekim 1915’te Halep Valiliğine, 29 Nisan 1917’de Dahiliye Vekaleti Müsteşarlığına, 6 Mayıs 1918’de yeniden Halep Vilayeti Valiliğine atandı. Halep’in işgali üzerine 12 Kasım 1918’de Hüdavendigâr (Bursa) Valiliğine getirildi. Bu göreve gitmeden Damat Ferit Hükümetince azledildi ve tutuklandı, altı ay sonra Malta’ya sürüldü. Malta dönüşünde 4 Ocak 1922’de İktisat Vekaleti Müsteşarlığına, 20 Ocak 1922’de Dahiliye Vekaleti Müsteşarlığına, 29 Nisan 1922’de Konya Valiliğine, 19 Eylül 1922’de İzmir Valiliğine atandı.

30 Temmuz 1923’te Çankırı’dan Milletvekili seçildi. 02 Ocak 1924’de I. İNÖNÜ Hükümetinde Maliye Bakanlığına getirildi. II. İNÖNÜ Hükümetinde de 21 Mayıs 1924’e kadar aynı görevini sürdürdü. III. İNÖNÜ Hükümetinde üçüncü kez maliye Bakanlığını üstlendi. IV. İNÖNÜ Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi, V. İNÖNÜ Hükümetinde de aynı bakanlığını korudu. 25 Aralık 1930’da 3. kez Maliye Bakanlığına atandı.

Çankırı’dan III, IV, V, VI ve VIII. Dönemlerde Milletvekili seçildi. 1 Mart 1935 ile 5 Ağustos 1946 tarihleri arasında TBMM’nin Başkanlığını yaptı. 1 Ekim 1957’de İstanbul Erenköy’de vefat etti.

Biyografide Hata Var

Yorumlar