Sitemizde 6405 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Michael Porter Kimdir?

Doğum Tarihi: 23 Mayıs 1947
Doğum Yeri: Ann Arbor, Michigan, ABD
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: İkizler
Michael Porter Kimdir?








Harvard Üniversitesi İşletme Bölümü’nde (Harvard Business School) ekonomi ve yönetim bilimleri profesörüdür. Aynı zamanda Strateji ve Rekabetçilik Enstitüsü (Institute for Strategy and Competitiveness) başkanıdır.

Michael Porter, 23 Mayıs 1947 tarihinde Ann Arbor, Michigan, ABD’de doğmuştur. Tam adı Michael Everett Porter‘dır. Princeton Üniversitesi, havacılık ve makine mühendisliği bölümünden 1969 yılında mezun oldu. 1971 yılında da Harvard Business School’da İktisat Bölümü İşletme Ekonomisinden yüksek lisansını tamamladı. 1973 yılında Harvard Üniversitesi’nde işletme ekonomi dalında doktorasını MBA derecesi ile tamamladı.

Michael Porter, rekabetçi strateji alanında ve uluslararası rekabetçilik alanında dünyanın en büyük otoritesi olarak kabul edilmektedir. Kendisi Harvard İşletme Fakültesi profesörü ve şu anda Strateji ve Rekabetçilik Enstitüsü başkanıdır. Stratejik Yönetim Derneği tarafından yaşayan en etkili stratejist seçilmiştir.

Porter, ABD hükümeti ile çeşitli yabancı ülkelere, birçok Amerikan ve çokuluslu lider şirkete danışmanlık yapıyor. Bu şirketler arasında DuPont, Procter&Gamble ve Royal Dutch Shell bulunuyor. Yenilik Kümeleri Projesini yürütmüş olan Porter, şu anda Global Rekabetçilik Raporunun eş başkanlığını yürütmektedir.

Profesör Porter, 18 kitabın yazarıdır. Bu kitaplar arasında tüm dünyada çok satan, 58nci basımı yapılan ve 17 dile çevrilen “ Rekabetçi Strateji “, “Rekabetçi Avantaj”, “Ulusların Rekabetçi Avantajı” ile “Rekabete Dair” adlı kitaplar da bulunmaktadır. Ayrıca Profesör Porter’ın hayırseverlik, çevrenin ve şehir içinin ekonomik rolü konularında da etkili çalışmaları bulunmaktadır.

Michael Porter, The Monitor Group stratejisi danışmanlık firmasının kurucularındandır.

Michael Porter, ayrıca bölgesel kümelenme (Cluster building) ile rekabet avantajlarının meydana getirilmesi teorisinin kurucusudur.

Michael Porter, halen Princeton Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde görev yapıyor.

Kitapları :
2010 – Rekabet Üzerine

Biyografide Hata Var

Yorumlar