Sitemizde 6060 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Mehmet İzmen Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1909
Doğum Yeri: Boztekke, Giresun
Ölüm Tarihi: 08 Ocak 1986
Ölüm Yeri: İstanbul
Meslek: Bakan
Mehmet İzmen Kimdir?








Türl siyaset adamı.

1909’da Giresun’un Boztekke köyünde doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra 1931’de Trabzon Lisesini, 1934’te Mülkiye Mektebi (A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi) Maliye Bölümünü bitirdi. 8 Ağustos 1934’te Maliye Bakanlığı Teftiş Kuruluna Tetkik Memuru olarak atandı. 7 Mart 1935’te Müfettiş Yardımcılığına, 12 Mart 1938’de Müfettişliğe yükseltildi. I. Sınıf Maliye Müfettişi iken, Fransa Maliye Bakanlığında bir yıl süreli staj ve inceleme yapmak üzere Paris’e gönderildi.

19 Aralık 1946’da Başbakanlık Genel Teftiş Müşavirliğine getirildi. 31 Aralık 1947’de Maliye Bakanlığındaki Müfettişlik görevine döndü. 29 Haziran 1949 – 28 Nisan 1951 tarihleri arasında İstanbul Defterdarı olarak görevlendirildi. 30 Nisan 1951’de Maliye Bakanlığı Müsteşarlığına atandı. 27 Mayıs 1956’da istifa suretiyle bu görevden ayrıldı. 29 Mayıs 1956 – 30 Temmuz 1960 tarihleri arasında Milli Reasürans T.A.Ş. Genel Müdürü olarak çalıştı. Bir süre İstanbul’da serbest mali müşavirlik yaptı. Ankara Polis Enstitüsünde 1947- 1956 yıllarında “Mali Bilgiler” öğretmenliği, 1949-1951 yıllarında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Devlet Muhasebesi” öğretim görevlisi olarak bulundu.

15 Ekim 1961’de yapılan seçimlerde Yeni Türkiye Partisi (YTP) adayı olarak Cumhuriyet Senatosu Giresun Üyeliğine seçildi. 25 Haziran 1962’de IX. İNÖNÜ Kabinesinde Tarım Bakanlığına atandı. 25 Aralık 1963’e kadar bu görevi yürüttü. 5 Haziran 1966’daki üçte bir yenileme seçiminde üyeliği sona erdi. 7 Haziran 1968’de Cumhurbaşkanı tarafından yeniden Cumhuriyet Senatosu Üyeliğine atandı. 1 Ağustos 1969’da I. Demirel Kabinesinde 1969 seçimleri sebebiyle Ulaştırma Bakanlığına getirildi. 22 Mayıs 1972’de göreve başlayan Ferit MELEN Kabinesinde Milli Savunma Bakanlığına atandı. 6 Mart 1973’te senato üyeliğinden istifa etti. 18 Nisan 1973’te Cumhuriyet Senatosu Üyeliğine yeniden atandı, 6 Haziran 1974’te süresini doldurmakla üyelikten ayrıldı.

8 Ocak 1986’da İstanbul’da vefat etti, Edirnekapı Sakızağacı Şehitliğinde toprağa verildi.

Biyografide Hata Var

Yorumlar