Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Matteo Renzi Kimdir?

Doğum Tarihi: 11 Ocak 1975
Doğum Yeri: Florensa, İtalya
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Oğlak
Matteo Renzi Kimdir?

Matteo Renzi, 1946’da İtalya Cumhuriyeti’nin ilanından bu yana kurulan 63. Hükümette Başbakan oldu. 56. İtalya Başbakanıdır.

Matteo Renzi, 11 Ocak 1975 tarihinde İtalya, Florensa’da doğmuştur. Okul yıllarında politikayla ilgilenmeye başladı. Matteo Renzi 19 yaşındayken İtalya’nın Çarkıfelek yarışmasında yarışarak 48 milyon liret (25 bin euro) kazandı.

Floransa Üniversitesi Hukuk fakültesinden mezun olan Renzi, danışmanıyla kavga ettiği için tezinden tam puan yerine bir eksik puan alarak okulu bitirdi.

2004-2009 yılları arasında Demokrat Parti Floransa İl Başkanı oldu.

2009-2014 yılları arasında Floransa Belediye Başkanlığı yaptı. 2013 yılından beri Demokratik Parti (PD) Genel Sekreteri görevini yapmaktaydı.

13 Şubat 2014 tarihinde yapılan kendi partisinin toplantısında Demokratik Parti (PD) lideri Enrico Letta’nın liderlik ettiği hükümeti eleştirerek görevi bırakmasını istedi. Başbakan Enrico Letta’da yönetimin almış olduğu bu karara uyarak 14 Şubat’ta istifa etti.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından 17 Şubat 2014 tarihinde bir hükümet kurmak ile Matteo Renzi görevlendirildi. 21 Şubat 2014 tarihinde kurduğu hükümet güvenoyu aldı ve 22 Şubat 2014 tarihinde yemin ederek İtalya’nın 56. Başbakanı olarak göreve başladı.

SPONSOR REKLAM

Matteo Renzi henüz milletvekili değilken Parlamento dışından gelerek siyaset sahnesinde yerini aldı.

Sarsılmaz bir ideolojiyle değil pragmatist hareket eden bir politikacı portresi çizen Renzi, bu yönüyle eski Britanya Başbakanı Tony Blair’e de benzetiliyor. İtalyan merkez-sağının sembolü olan Silvio Berlusconi’yle de kıyaslanıyor.

Matteo Renzi, Kent içi ulaşımda ya sadece bisiklet kullanıyor ya yanına hiç “güvenlik” almadan tabana kuvvet yürüyor. Devamlı trenle seyahat etmeyi yeğliyor. Son moda deri ceketleri ve blucin pantolonlarıyla öne çıkan “Renzi stilinde”; yanar döner ışıklarla trafiği felç eden resmi araba geçitlerine yer yok.

Matteo Renzi, öğretmen Agnese Landini ile evlidir. Francesco, Emanuele, Ester adlarında iki oğlu ve bir kızı vardır.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar