Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Mario Puzo Kimdir?

Doğum Tarihi: 15 Ekim 1920
Doğum Yeri: Hell's Kitchen, New York, A.B.D.
Ölüm Tarihi: 02 Temmuz 1999
Ölüm Yeri: New York, A.B.D.
Burç: Terazi
Meslek: Yazar,Senarist
Mario Puzo Kimdir?
İki Oscar ve bir Altın Küre ödülü sahibi Amerika’lı yazar ve senarist. Mafya hakkında kaleme aldığı kitaplar ile tanınan Puzo’nun en bilinen eseri the-godfather (Baba)’dır. Efsanevi yönetmen Francis Ford Cappola tarafından sinemaya aktarılmış olan Baba, En İyi Adaptasyon Senaryo dalında Puzo’ya Oscar ödülünü kazandırmıştır.

Mario Puzo, Napoli göçmeni fakir bir ailenin oğlu olarak 15 Ekim 1920 tarihinde, Hell’s Kitchen, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. New York Şehir Koleji’nden mezun olmasının ardından A.B.D. Ordusu Hava Kuvvetleri’ne katılan Puzo, gözlerinin bozuk olmasından dolayı II. Dünya Savaşı’nda sıcak çatışmaya hiç girmedi; bunun yerine ordu onu Almanya’daki halkla ilişkiler ofisine yerleştirdi.

Savaşın ardından ülkesine dönen Puzo, ilk kısa öyküsü olan The Last Christmas (Son Yılbaşı)’nı 1950 yılında yayınladı. American Vanguard dergisinde yayınlanan bu öyküyü, 1955 tarihli ilk romanı The Dark Arena takip etti.

1950’lerde ve 1960’lı yılların başında Martin Goodman’ın sahip olduğu bir dizi erkek dergisi ve pulp dergide editör ve yazar olarak çalışan Puzo, 60’lı yılların sonlarına kadar hayal ettiği üne kavuşma fırsatını bulamadı. Yazarı uluslar arası bir üne kavuşturan yapıt ise, 1969 tarihinde yayınlanan the-godfather (Baba) oldu. Kısa sürede New York Times en çok satanlar listesinin başına gelmeyi başaran Baba, 1972 yılında ünlü yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlandı. 11 dalda Oscar’a aday gösterilen film, bu adaylıklardan 3’ünü kazandı. Serinin devam filmleri the-godfather-part-ii ve The Godfather Part III, Coppola ve Puzo’nun ortaklaşa çabasıyla sinemaya aktarıldı.

Baba serisinin yanı sıra Süpermen ve Süpermen II filmlerinin de sinema adaptasyonlarında emeği geçen Puzo, The Last Don, Omerta ve The Family gibi başarılı kitapları da kaleme aldı.

Mario Puzo, 2 Temmuz 1999 tarihinde, Bay Shore, New York, A.B.D.’de bulunan evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yumdu.

Biyografide Hata Var

Yorumlar