Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

John Venn Kimdir?

Doğum Tarihi: 04 Ağustos 1834
Doğum Yeri: Kingston upon Hull, İngiltere
Ölüm Tarihi: 04 Nisan 1923
Ölüm Yeri: Cambridge, İngiltere
Burç: Aslan
Meslek: Filozof
John Venn Kimdir?

Venn şemasının tanıtımından sonra ünlenmiştir.

John Venn, 4 Ağustos 1834 tarihinde İngiltere, Kingston upon Hull, Yorkshire’da doğmuştur. Kendisi 3 yaşındayken ölen annesinin adı Martha Sykes’dir. Babası Henry Venn kilisede görevliydi.

Tanımladığı Venn şeması; Olasılık, Mantık, İstatistik, ve Bilgisayar Bilimleri, Kümeler Kuramı dahil birçok alanda kullanılmaktadır.

John Venn, 19 yaşında 1853’te Cambridge Gonville and Caius College’a girdi ve ikinci yılında matematik bursu kazandı. Başarılı bir öğrencilik hayatı oldu. Mezun olduktan sonra iki yıl papaz olarak çeşitli kiliselerde çalıştı. 1862 yılında, Cambridge Üniversitesinde ahlaki bilimlerde ders vermek üzere işe başladı. Mantık ve olasılık teorilerine ilgi duydu ve felsefeye merak sardı. De Morgan, Boole, John Austin, ve John Stuart Mill’in çalışmalarını inceledi.

George Boole’in matematik mantığını genişleterek dünya çapında tanınmasını sağlayan, kümelerin kesişim ve birleşimini temsil eden Venn şemasını ortaya koydu. Şans Mantığı, Sembolik Mantık, Deneysel Mantığın Prensipleri kitaplarını yayınladı. 1883’te Cambridge’de doktora derecesine erişince din adamlığını temelli olarak bıraktı.

1883 tarihinden sonra da Cambridge Üniversitesinin tarihine ilgi duymaya başladı. Oğluyla beraber 1349 ile 1887 tarihleri arasında Cambridge Üniversitesinde görev yapan öğretim görevlilerinin ve öğrencilerinin, 13500 kişiye yakın insanın biyografik listesini oluşturdu.

SPONSOR REKLAM

John Venn, iyi bir tırmanıcı, başarılı bir botanist ve dil bilimciydi. Bir diğer özel yeteneği de makine yapmaktı.

John Venn, 4 Nisan 1923 tarihinde İngiltere, Cambridge’de ölmüştür.

Venn Şeması Nedir?
Küme, kapalı bir eğri içinde her eleman bir nokta ile gösterilip noktanın yanına elemanın adı yazılarak gösterilir. Bu gösterime Venn Şeması ile gösterim denir.
A = { a, b, c } kümesi Venn şeması ile gösterilmiştir. Şema ile gösterilirken her elemanın başına nokta konulur ve kümenin adı şeklin hemen yanına yazılır.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar