Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

James Watt Kimdir?

Doğum Tarihi: 19 Ocak 1736
Doğum Yeri: Greenock İngiltere
Ölüm Tarihi: 19 Ağustos 1819
Ölüm Yeri: Heathfield İngiltere
Burç: Oğlak
Meslek: Mucit,Mühendis
James Watt Kimdir?









İskoçyalı mucit ve mühendistir.

James Watt, 19 Ocak 1736′da Greenock’ta gemi işleten zengin bir baba ve kültürlü bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

19 yaşındayken Londra’ya gidip ölçüm aletleri imalatçısının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra kendi başına işyeri açarak çalışmaya devam etti. Fakat izinsiz olduğu için işyeri kapatıldı. Üniversite Watt’a sahip çıkarak onu laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt’ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirmeye çalıştılar.

James Watt ilk olarak “Thomas Newcomen’in” 1705 senesinde yaptığı buhar yoğunlaştırıcı silindir üzerinde çalışmalarına başladı. James Watt ise sadece 1765’de onu sanayi’de kullanılacak biçime çevirmiştir. Ancak tam başarı henüz sağlanamamıştı. Tam kapsamlı bir buhar makinesi geliştirmeye çalışan James Watt, Sonunda 1776’da başarı ile üretilen buhar makineleri ticarî olarak satılmaya başlamış ve çoğunlukla madenlerden suyu pompalamak için talep edilmiştir. Sonraki 6 yıl içinde tasarımda çeşitli iyileştirmelerde bulunan Watt, 1781 senesinde ise dik hareketi döner hareket haline çeviren buharlı makinayı yaptı ve gücü kontrol etmek için valf ve buhar basınç göstergesi eklemiştir.

Sanayi devriminin buhar makinesinin geliştirilmesiyle başladığı da bir gerçektir.

1794’te Boulton ve Watts şirketini kuran ortaklar, sadece buhar makinesi üretmeye yöneldiler. 1824’te şirket 1164 buhar makinesi üretmişti. Boulton başarılı bir işadamı olduğunu kanıtladı ve her ikisi de zengin oldular. 1800’de James Watt, emekli oldu. Emekliliğinde değişik icatlara devam eden Watt, teleskop ile mesafe ölçümü, mektup kopyalama cihazı, yağ lâmbasında iyileştirmeler, buhar merdanesi ve heykel kopyalama cihazı geliştirmiştir.

SPONSOR REKLAM

Watt yüksek basınçlı buhar sistemlerine geçişin hazırlayıcısı, termodinamik prensiplerin birçoğunun bulucusudur. Modern buhar türbinlerindeki devir kontrol regülatörü de Watt’ın ortaya çıkardığı kontrol prensibine göre çalışır. Beygir gücü ve Watt kavramlarının güç ifadesi olarak kullanılması da Watt tarafından başlatılmıştır.

1767’de kuzeni Margaret Miller ile evlenmiş ve 6 çocuk sahibi olmuştur. İkinci eşi ile Almanya,İskoçya ve Fransa’yi gezmiş ve Galler’de bir malikâne alarak restore etmiştir.

James Watt, 19 Ağustos 1819 Heathfield’te öldü.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar