Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

James Dewey Watson Kimdir?

Doğum Tarihi: 06 Nisan 1928
Doğum Yeri: Şikago, Illinois, ABD
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Koç
Meslek: Bilim adamı
James Dewey Watson Kimdir?

DNA’nın ikili sarmal yapısını, araştırmacı Francis Crick ile bularak 1962 yılında Nobel Ödülü almıştır.

James Dewey Watson, 6 Nisan 1928 tarihinde Şikago, Illinois, ABD’de Jean Mitchell, James D. Watson çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Chicago Üniversitesinde zooloji öğrenimi gördü. Ardından Indiana Üniversitesinde 1950 yılında doktorasına başladı. Bir araştırma bursu ile Danimarka’ya Kopenhag Üniversitesi’nde nükleik asit biyokimyasına ilişkin araştırmacı olarak gitti.

1950 ve 1953 yılları arası önce Kopenhag, sonra da Cambridge Üniversitesinde DNA’nın yapı çözümü konusunda çalışmalarda bulundu.

1951’de , Wilkins’in X ışınları kırınımı yöntemi ile elde ettiği DNA desenini görünce , bu tekniği öğrenerek DNA’nın yapısını çözümlemek amacıyla , çalışmalarını İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ne aktardı ve Cavendish Labaratuvarı’nda iki yıl Francis Crick ile birlikte çalıştı.

1953-1955 arası ABD’de , California Instute of Technology’de biyoloji araştırma görevlisi olarak bulunduktan ve 1955-1956’da yeniden Cambridge Üniversitesi’nde Francis Crick ile birlikte çalışmalar yaptıktan sonra ülkesine döndü ve 1956’da çalışmalarını Harvard Üniversitesi’nde devam ettirdi.

1958’de Doçentliğe, 1961’de Profesörlüğe yükseltildi; ayrıca 1968’de Long Island’daki Cold Spring Harbor Biyoloji Labaratuvarı’nın yöneticiliğini üslendi.1976’da Harvard Üniversitesi’ndeki öğretim görevinden ayrılmasından dolayı Cold Spring’teki yöneticilik görevini ve kanser araştırmalarını 1985’e kadar sürdürdü. Birçok bilim ve tıp kuruluşunun üyeliğine seçilmiş olan Watson’un çeşitli ödül ve madalyaları bulunmaktadır.

SPONSOR REKLAM

James Dewey Watson, 1968 yılında Elizabeth Lewis ile evlendi. Duncan James Watson, Rufus Robert Watson adlarında iki oğlu vardır.

DNA’nın ikili sarmal yapısını, araştırmacı Francis Crick ile bularak 1962 yılında Nobel Ödülü almıştır.

1967 Yılında ise The Double Helix: A Personal Account of the Discovery of the Structure of DNA (İkili Sarmal : DNA Yapı Çözümünün Öyküsü) adlı, DNA’nın ayrıntılı çözüm öyküsünü içeren kitabını yazdı.

Kitapları :
1967 – İkili Sarmal : DNA Yapı Çözümünün Öyküsü

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar