Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

İsmail Balaban Kimdir?

Doğum Tarihi: 03 Ağustos 1987
Doğum Yeri: Akçay köyü, Elmalı ilçesi, Antalya
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Aslan
Meslek: Sporcu
İsmail Balaban Kimdir?
Başpehlivan
16 Temmuz 2017 tarihinde yapılan 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu’yu yenen İsmail Balaban kazandı.

İsmail Balaban, 3 Ağustos 1987 tarihinde Antalya’nın Elmalı ilçesinin Akçay köyünde Hasan-Ümmü Gülsüm Balaban çiftinin ikiz çocuklarından biri olarak doğmuştur. Turan Balaban adında ikiz kardeşi vardır. Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okumaktadır.

Küçük yaşta güreşmeye başlayan İsmail Balaban, 17 yaşındayken eski yağlı güreş pehlivanlarından Ziya Talan’ın kendilerini keşfetmesiyle güreşi profesyonel olarak yapmaya başladı. Hafta sonları ilçedeki elma bahçelerinde hamallık yapan ikizler, hafta içi de buradan kazandıkları para ile hem eğitimlerini hem de güreş hayatlarını sürdürmeye çalıştı. Antalya’nın çeşitli yerlerinde düzenlenen güreş müsabakalarına gitmek için geceleri kamyonlara saman balyaları yükleyen, yaşıtlarına göre daha iri vücutları nedeniyle ağır işlerde çalışan İsmail ile kardeşi Turan Balaban, Konyaaltı Belediye Spor Kulübü çatısı altında çıktıkları çayırlarda başarılı sonuçlar almış ve güreş severlerin sevgisini kazanmıştır.

İsmail Balaban, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, 2009 yılı Küçük Orta Büyük Boy’da birincilik, 2012 yılında da Başaltı Boyunda üçüncülük kazandı. 5-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşen, 652. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde İsmail Balaban baş kategorisinde er meydanına çıktı. Şaban Yılmaz ve Recep Kara gibi efsane güreşçileri eleyerek finale yükselmeyi başardı. Finalde son 2 yılın şampiyonu yine Antalyalı, Ali GÜRBÜZ ile karşılaşan İsmail Balaban, zorlu geçen müsabakanın sonunda 2. olarak büyük bir başarıya imza attı. Ancak Ali Gürbüz’ün güreş federasyonundan ceza alması nedeniyle İsmail Balaban 2013 yılı Başpehlivanı olarak ilan edildi.

2014 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, finalde Fatih Atlı’ya yenilerek ikinci olabildi.

16 Temmuz 2017 tarihinde yapılan 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu’yu yenen İsmail Balaban kazandı.

Konya altı Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak güreş hayatını sürdürmektedir.

Biyografide Hata Var

Yorumlar