Sitemizde 5697 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Hüseyin Avni Karslıoğlu Kimdir?

Doğum Tarihi: 15 Kasım 1956
Doğum Yeri: Yozgat
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Akrep
Meslek: Diplomat
Hüseyin Avni Karslıoğlu Kimdir?








Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi.

Hüseyin Avni Karslıoğlu, 15 Kasım 1956 tarihinde Yozgat’da doğmuştur. Çocukluğunun bir bölümü Almanya’da geçti. 1961 yılında 5 yaşındayken babasının Almanya’da doktor olarak çalıştığı Donaueschingen’de ilkokulu okudu. Ankara Cumhuriyet Lisesini bitirdikten sonra 1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dış İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

1982 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlayan Hüseyin Avni Karslıoğlu, bakanlık özel kalem müdürlüğü ve çeşitli diplomatik görevlerin ardından 2001-2004 yıllarında Batum Başkonsolosluğu görevinde bulundu. 2004 yılına gelindiğinde Dışişleri Bakanlığı Kafkasya ve Orta Asya Genel Müdürlüğünde, önce Daire Başkanlığı daha sonra Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2007-2008 yıllarında Bakü Büyükelçiliği görevini yaptı.

2008 yılında Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde 18 Nisan 2008 – 16 Kasım 2011 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevini sürdürdü.

Almanca ve İngilizce bilen Hüseyin Avni Karslıoğlu, Gamze Karslıoğlu ile evlidir. 2 çocuğu vardır. Karslıoğlu, güzel yazı yazma sanatı hat ustası olarak da tanınıyor.

26 Eylül 2011 tarihli resmi gazetede yayınlanan büyükelçiler kararnamesi ile Almanya’ya büyükelçi olarak atandı. Bu görevine 15 Ocak 2012 tarihinde başladı.

Hüseyin Avni Karslıoğlu, 2014 yılında Almanya’da geleneksel Oldenburg Kara Lahana Kralı unvanını alan ilk yabancı büyükelçi oldu.

Bulunduğu Görevler:
1983 – 1984 – İstihbarat ve Araştırma Dairesi, Aday Meslek Memuru, III. Katip
1984 – 1986 – III. Katip, II. Katip, Tahran Büyükelçiliği
1986 – 1990 – Muavin Konsolos, Sidney Başkonsolosluğu
1990 – 1991 – Personel Dairesi, Başkatip
1991 – 1992 – Bakan Özel Kalem Müdürlüğü, Başkatip, Özel Kalem Müdürü
1992 – 1996 – BM Daimi Temsilciliği, New York, Başkatip, Büyükelçilik Başkatibi, Müsteşar
1996 – 1997 – Amerika, Pasifik ve Uzak Doğu Dairesi, Şube Müdürü, Avrupa Dairesi, Daire Başkan Vekili, Şube Müdürü
1997 – 1998 – Orta Avrupa Dairesi, Daire Başkan Vekili
1998 – 2001 – Oslo Büyükelçiliği, Müsteşar
2001 – 2004 – Batum Başkonsolosluğu, Başkonsolos
2004 – 2007 – Kafkasya ve Orta Asya Genel Müdürlüğü, Elçi, Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür Yardımcısı Vekili
2007-2008 – Bakü Büyükelçiliği, Büyükelçi
2008 – 2012 – Cumhurbaşkanlığı, Büyükelçi, Özel Kalem Müdürü
15.01.2012 – Almanya, Berlin Büyükelçiliği, Büyükelçi

Biyografide Hata Var

Yorumlar