Sitemizde 6328 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Hilal Kaplan Kimdir?

Doğum Tarihi: 15 Ağustos 1982
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Aslan
Hilal Kaplan Kimdir?
Hilal Kaplan, 15 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Çankırılıdır, anne- babası 1970’lerde İstanbul’a taşınmıştır. Liseyi Anadolu lisesinde okudu. Ardından Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2004 yılında mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde 2006 yılında yüksek lisans yapmaya başladı. “Türkiye’nin ‘Ölmeyen’ Babası üzerine: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası” isimli yüksek lisans tezini tamamlayıp mezun oldu. Psikolog olarak çeşitli yerlerde görev yaptı.

Öğrenimi devam ederken hem okulunda hem de sivil toplum örgütlerinde siyasi faaliyetlerde bulundu.

2008’in Şubat ayında başörtüsü yasağının üniversitelerde kaldırılması arifesinde yayınlanan pek çok bildirinin açtığı tartışma ortamına Hilal Kaplan da iki başörtülü arkadaşı ile “Söz konusu özgürlükse hiçbir şey teferruat değildir: Biz henüz özgür olmadık” başlığı ile yayınlanan manifesto niteliğinde bir metinle dahil oldu.

Hâlen pek çok sivil toplum inisiyatifinde gönüllü olarak çalışıyor, gelen talepler doğrultusunda çeşitli kuruluş ve derneklerde ders veriyor. Yeni Şafak gazetesinde yazarlık yaptı. Daha sonra Taraf Gazetesi’nde yazarlık yaptı.

TVNET’te yayınlanan siyasi içerikli Muhalif isimli programı hazırlayıp sundu. A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun yönettiği Her Yöne 80 Dakika adlı tartışma programında yorumculuk yaptı.

Hilal Kaplan, 2007 yılında Sosyolog ve Taraf Gazetesi yazarı Suheyb Öğüt ile evlendi.

Hilal Kaplan, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Hilal Kaplan 2013 yılında Türk Bayrağı’nın adı Devlet Bayrağı olarak değişsin sözüyle en çok tartışılan isimlerden oldu. Türk Bayrağı yerine, Türkiye Bayrağı demeyi daha uygun bulduğumu belirttim.” dedi.

Yazdığı Kitapları :
Henüz Özgür Olmadık (yazarlar: Havva Yılmaz, Hilal Kaplan, Neslihan Akbulut)
Türkiye’nin Ölmeyen Babası: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası

Biyografide Hata Var

Yorumlar