Sitemizde 6405 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Henri J. Barkey Kimdir?

Doğum Tarihi: -
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Meslek: Akademisyen
Henri J. Barkey Kimdir?
ABD’de Pensilvanya’da bir üniversite olan Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanıdır.

Henri J. Barkey, istanbul’da doğmuştur. Aslen İzmirli bir musevi ailenin çocuğudur. İstanbul’da doğup büyüyen ve Türkçe’yi bir Türk kadar akıcı konuşan Henri Barkey, üniversite eğitiminden sonra Doktorasını Pennsylvania Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamladı. 1998-2000 yılları arasında Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Politika Planlama Bölümü’nde Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Irak ve istihbarat alanlarında direkt dışişleri bakanına bağlı çalıştı. Henri Barkey, sosyolog Karen Barkey (d.1959) ile kardeştir

Ortadoğu ve Türkiye uzmanı Barkey, eski CIA görevlisi Graham Fuller’la “Kürt Sorunu” adlı kitabı yazdı. Makaleleri Los Angeles Times, The International Herald Tribune gibi gazetelerde yayımlanan Barkey, News Hour, CNBC, ABC News and NPR gibi televizyonlarda siyaset yorumculuğu yapıyor.

ABD’nin Princeton, Columbia, Pennsylvania ve New York Devlet Üniversitesi gibi önde gelen okullarında dersler de vermiş olan Barkey, Newsweek, Washington Post ve Wall Street Journal gibi medya kuruluşlarında yazılar yayınlıyor. Şu anda Carnegie Endowment For International Peace adlı düşünce kuruluşunda çalışıyor.

Henri J. Barkey, Fethullah Gülen’in yeşil kart alması için bizzat referans olan Henri J. Barkey “Ilımlı İslam” teorisyenlerinden. Gülen cemaati ile yakın ilişkiler içinde bulunan Barkey, sık sık cemaatin Ortadoğu başta olmak üzere bölgedeki okullarında toplantılara katılıyor. İzmir asıllı ve İstanbul doğumlu olduğu için Türkçe’yi anadili düzeyinde konuşabilen Barkey, “Gülen’in CIA ile hiçbir bağlantısı yok” açıklamasıyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Barkey, Gülen’in ABD’de oturum izni alması için referans olan isimlerden eski CIA çalışan Graham Fuller’in de yakın arkadaşıdır.

Henri J. Barkey, ABD’de Pensilvanya’da bir üniversite olan Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanıdır. Aynı zamanda Woodrow Wilson Uluslararası Akademisyenler Merkezi’nde Ortadoğu Programının Direktörüdür.

Kitapları :
Kürt Sorunu (Turkey’s Kurdish Question) (Graham Fuller ile birlikte)

Biyografide Hata Var

Yorumlar