Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Harry Houdini Kimdir?

Doğum Tarihi: 24 Şubat 1874
Doğum Yeri: Budapeşte, Macaristan
Ölüm Tarihi: 31 Ekim 1926
Ölüm Yeri: Detroit, Michigan, ABD
Burç: Balık
Meslek: illüzyonist
Harry Houdini Kimdir?

Özellikle, bağlı durumda girdiği kilitli bir sandıktan kurtulma numarasıyla ünlüdür.

Harry Houdini, 24 Mart 1874 tarihinde Macaristan, Budapeşte’de ailesinin yedi çocuğundan biri olarak doğmuştur. Asıl adı Erik Weisz’dir. Macaristan’dan ABD’ye 3 Temmuz 1878 tarihinde göç etmiş Mayer Samuel Weiss adlı bir hahamın oğludur. Annesi ise Cecilia Steiner Weiss’dir. Amerika’ya ilk geldiklerinde Appleton, Wisconsin’e yerleştiler. Gazete satıcılığı, ayakkabı boyacılığı gibi birkaç işte çalıştıktan sonra 9 yaşında trapezci oldu. Gökyüzünün Prensi lakabını alarak gösteriler yaptı. 1887 yılında ailece New York’a taşındılar. 18 yaşında iken babası öldü. Bu yıllarda illüzyonizmle ilgilenmeye başladı.

Bilindiği kadarıyla, ilk olarak “Büyük Eric” adıyla gösteriler yapmaya başladı. Okuduğu, dönemin en ünlü sihirbazının otobiyografisi olan kitapta Robert Houdin’den bahsediyordu. Bundan etkilenerek. Profesyonel sihirbaz olduktan sonra lakabını değiştirerek “Harry Houdini” yaptı. Houdini, ilk kitabını 1908 yılında “The Unmasking of Robert-Houdin” adıyla yayımladı.

İlk sahne gösterileri basit iskambil kartı hileleri veya şapka-tavşan türü küçük oyunlardı, kendisine “Kartların Kralı” adını takmıştı. Bir ara genç bir adamla beraber “Houdini Kardeşler” adıyla çalıştı. Sonra küçük kardeşi Theo, gerçek kardeş olarak Houdini´nin yanında yer aldı. Parklarda, birahanelerde gösteriler yaptılar ve 1893´deki Chicago Dünya Fuarı´na katıldılar.

İlk olarak bütün Avrupa’yı 5 yıl dolaşarak yaptığı “Harry Handcuff Houdini” turnesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gittiği her ülkede kendini yerel polis birimlerine meydan okuyarak kelepçelenmesini ve kilit altında tutulmaya çalışılmasıydı. Yeteneklerini fiyakalı bir biçimde gerçekleştirmesi ve seyircinin bütün show’a dahil olması en önemli özelliklerindendir. Kısa sürede repertuarını geliştirerek demir zincirlerden, gökdelenlerden sarkıtılan kalın halatlardan, sualtında deli gömleklerinden kurtulmak ve kapağı mühürlenmiş devasa süt şişelerinden kaçmayı da eklemiştir.

1894’de Houdini, bir şarkıcı ve dansçı olan Wilhelmina Beatrice Rahner ile tanıştı ve iki hafta sonra evlenmeye karar verdiler. Takma adıyla Bess, kocası Houdini’nin gösterilerine katılmaya başladı, bazen maskeler kullanarak yer değiştiriyorlar ve “Metamorfoz” denen oyunla seyircileri şaşırtıyorlardı. Bess´in gelmesiyle kardeşi Tpeo ayrıldı ve çift, “Houdini´ler” adıyla sahne almaya başladılar ve otuz yıl boyunca tüm ABD´yi ve dünyanın birçok yerini beraber dolaştılar.

Nasıl öğrendiği veya ne yaptığı hala bilinmiyor ama Houdini’yi hapsetmek ya da kelepçelemek asla mümkün değildi. Tüm kelepçeleri, zincirleri, kilitleri, ayak demirlerini, deli gömleklerini kolayca açıyor, hapishane hücrelerinden kaçabiliyordu. Büyük bir posta kutusu, kafesli bir sandık, dev bir futbol topu, demir bir kazan, büyük bir süt kabı ve çeşitli tabutlar; hiçbirisi Houdini’yi tutamadı hatta bir keresinde hiçbir yerini yırtmadan dev bir kesekağıdının içinden çıkmayı bile başardı.

1904 yılında, binlerce izleyicinin meraklı ve telaşlı gözleri önünde London’s Daily Miror tarafından özel olarak yapılmış kelepçelerden kurtuldu.

Amerikan Sihirbazlar Topluluğunun başkanlığını yaptı ve profesyonel sihirbazlığın standartlarını yükseltti. Kendi kaçışlarını taklit etmeye çalışan herkese çok hızlı bir şekilde dava açarak hakkını savundu.

SPONSOR REKLAM

1916’da Houdini sinemaya atıldı ve 1923´e kadar beş sessiz film çekti ancak para kazanamadığı için oyunculuğu bıraktı.

Houdini aynı zamanda da, ilk uçuculardandır; bu yönü çok az bilinir; 1910 yılında Avustralya’da yarışmalara katılarak kırılan 17 rekordan birisinin sahibi olmuştu ama daha sonra uçmaktan vazgeçti.

Yanlışı yapmanın doğru yolu”, “Ruhlar arasında bir sihirbaz” ve “Maskesiz Robert Houdini” adlı kitapları yazdı.

Harry Houdini, 1894 yılında Wilhelmina Rahner ile evlendi.

Bir söylentiye göre, Montreal’de bir öğrencinin karnına atacağı en güçlü yumruğa dayanıp dayanamayacağı denemesine onay verdi ve deneme sırasında öğrencinin Houdini hazır olmadan birçok yumruk atarak apandisti’nin patlamasına sebep oldu. Birkaç gün sonra (31 Ekim 1926) da bunun fark edilmeyerek Houdini’nin ölümüne sebep olduğu yönündedir.

Harry Houdini, 31 Ekim 1926 tarihinde Detroit, Michigan, ABD’de 52 yaşında ölmüştür.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar