Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Erkan Özerman Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1938
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Meslek: Prodüktör
Erkan Özerman Kimdir?

Erkan Özerman, Best Model Of Turkey ve Best Model of The World’ün kurucusu olup, Türkiye’deki organizatörlük kavramını oluşturan kişidir. Kısaca Türkiye’deki Show Business’in kurucusudur.

Erkan Özerman, 1938 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1948’de ilkokulu bitirdikten sonra, Orta okula Karaköydeki Saint Benoit Lisesinde başlayıp kısa bir süre sonra Galatasaray Lisesine geçmiştir. Galatasaray Lisesinden mezun olmuştur. Elli yaşından sonra gittiği Paris Devlet Üniversitesi Universite Paris, Sosyoloji Fakültesinden mezun olmuştur. Sadrazam Pepe Mehmet Paşa’nın torunudur.

Erkan Özerman, Galatasaray Lisesi’nde 18 yaşına kadar resim atölyesi idare etti. 1955 yılında yağlı boya resimleri Beyoğlu’nda sergilendi, daha o yaşlarda tiyatro oyunu ve hikayeler yazdı. Sinema ve tiyatro kritiği yaptı. Galatasaray Lisesi’nde Türkiye’nin ilk sinema kulübünü kurdu. Sonraki yıllarda Ankara Radyosu ve Türkiye Radyoları Eğlence Yayınları Müdürü, ilk DJ’i ve prodüktörü oldu.

Çeşitli gazetelerde sinema ve tiyatro eleştirmenliği, magazin yazarlığı yaptı. 1960 yılında Ankara Radyosu’nda eğlence programları direktörlüğü görevlerinde bulundu.

Galatasaray Lisesi dergileri çıkardı, 18 yaşında Ankara Hukuk Fakültesi’ne başladığı zaman Zafer Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 27 Mayıs olayıyla gazetesi kapanınca önce yeni açılan Öncü, ardından da Tanin gazetesinde çalışmaya başladı. Ve bir gün, kendisini 8 yaşından beri tanıyan, Türkiye Radyoları’ndan sorumlu Deniz Kuvvetleri mensubu Albay Cavit Aslan, hayatını değiştirmiş; onu Ankara Radyosu’na sunmuş.

17 Aralık 1968’de Nesrin Sipahi, Esin Afşar ve sonra Dario Moreno ile ilk programını yaptı.

SPONSOR REKLAM

1976 yılında 1. Uluslararası İstanbul Pop Müzik Festivali Başkanı görevinde oldu, 1979 yılında Fransız – Türk Dostluk Derneği Başkanı görevi yaptı. 1989 yılında Best Model of Turkey ile Best Model of the World Kurucu Başkanlığını yaptı.

2001 yılında Sportif Salon Dansları Derneğini kurdu ve Kurucu Başkanlığını yaptı.

Ödülleri :
1977 – Midem Cannes FIDOF Özel Ödülü
1980 – Paris Altın Eyfel Ödülü
1986 – Oscar de France Ödülü
1997 – Best Model of The World 10. Yıl Uluslararası Başarı Ödülü
2001 – Chevalier Dans l’Ordre National du Mérite (Fransa Devlet Liyakat Madalyası)
2004 – TC Dışişleri Bakanlığı, Japonya Türk Yılı Özel Madalyası

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar