Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Erkan Baş Kimdir?

Doğum Tarihi: 14 Temmuz 1979
Doğum Yeri: Berlin, Almanya
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Yengeç
Erkan Baş Kimdir?

Türkiye Komünist Partisi genel başkandır.

Erkan Baş, 14 Temmuz 1979 tarihinde Almanya’nın Berlin kentinde doğmuştur. Yugoslavya göçmeni Boşnak bir aile olan anne babası Almanya’ya çalışmaya giden işçilerdendi. Alibeyköy’de büyüdü. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünü bitirdi. Aynı alanda yüksek lisans çalışması yaptı.

Üniversite sonrasında “Bilim Tarihi Araştırmaları” dergisi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Aynı yıllarda Bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. Üniversitede yemekhanenin özelleştirilmesine karşı işçileri örgütleyince uzaklaştırma cezası aldı ve akademisyenlik hayatı da böylece yarıda kaldı.

Genç yaşta Sosyalist İktidar Partisi üyesi oldu. Bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisi’nde çeşitli sorumluluklar üstlendi. Türkiye Komünist Partisi İstanbul il sekreterliğini yaptı. Partinin 2008 yılı 1 Mayıs eylemlerinde Taksim Meydanı’ndaki basın açıklamasını gerçekleştirdi.

SPONSOR REKLAM

Erkan BAŞ, 2009 yılının Şubat ayında sonlanan Türkiye Komünist Partisi (TKP) 9. Kongresi’nde Genel Başkanlık görevine seçilmiştir.

Erkan Baş, evlidir.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar