Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Enis Berberoğlu Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1956
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Enis Berberoğlu Kimdir?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısıdır.

Enis Berberoğlu, 1956 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Kadri Enis Berberoğlu’dur. 1975 yılında İstanbul Avusturya Lisesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra Ekonometri alanında yüksek lisans eğitimi aldı. 1980 yılında mezun oldu.

1981 yılında Dünya gazetesinde gazeteciliğe başladı. Gazetecilik kariyerinin 10 yılını Ankara’da geçirdi. Gazetecilik yaşamında İstanbul, Ankara, bonn’da ekonomi muhabiri, siyasî ve diplomatik muhabir, yönetici ve köşe yazarı olarak çalıştı. Körfez Savaşı’nda Bağdat’ta savaş muhabirliği yaptı. Sedat Ergin, Ufuk Güldemir, Faruk Bildirici, Bilal Çetin, Ahmet Tan, Betül Uncular, Canan Gedik, Turan Yılmaz, Hakan Aygün, Ümit Sezgin, Semih İdiz, Tuncay Özkan gibi isimlerle birlikte muhabirlik yaptı.

Hürriyet in 20 yıllık Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ile 20 yıl aralıksız çalışan Berberoğlu bu yıllar içinde gazetede yazarlık ekonomi müdürlüğü haber koordinatörlüğü yaptı.

CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı. 29 Aralık 2009 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. Bu görevi 5 yıl sürdürdükten sonra siyasi baskılar yüzünden 10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifa etti. Ekim 2014’te Sözcü gazetesi yazar kadrosuna katıldı.

Metina’ya ve Körfez Savaşı’na gitti. Gazeteciliğin ilk yıllarından itibaren Güneydoğu da gelişen olayları takip etti. Çok sayıda sınır ötesi harekat izledi. O günün Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Metina dağlarında havan atışı altında tanıştı.

1991 Ocak ayında başlayan ABD – Irak savaşını Bağdat’tan izledi.

SPONSOR REKLAM

5-6 Eylül 2014 tarihlerinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi. 14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Almanca ve İngilizce bilen Enis Berberoğlu, gazeteci Oya Berberoğlu ile Ankara’da evlendi. Bir kız çocuk babasıdır. Boş zamanlarında matematik, tarih ve triller tarzı kitaplar okumayı seviyor.

Enis Berberoğlu 7 Haziran 2015 seçimleri için CHP’den milletvekili adayı oldu. Yapılan seçimlerde milletvekili oldu.

Kitapları :
1997 – Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu
1998 – Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı
1999 – Öbür Türkler

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar