Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Ege Aydan Kimdir?

Doğum Tarihi: 28 Ekim 1958
Doğum Yeri: Ankara
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Akrep
Ege Aydan Kimdir?

Ege Aydan, 28 Ekim 1958 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Adnan Aydan’dır. Annesi opera sanatçısı ve oyuncu Emine Sevda Aydan’dır. Yani Kaynanalar dizisinin Tijen’i. Onu o meşhur “niiii niii ” nidası ile anımsamamak olmaz. Milli basketbolcu Efe Aydan’ın küçük kardeşidir.

İlk ve orta okulu Ankara’da lise’yi İstanbul’da okudu. Daha sonra sanat eğitimine Bale ile başladı ama hocalarının “boyun çok uzun” demeleri ile baleden vazgeçti.

Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro yüksek bölümünden 1977 yılında mezun oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. 1977’de profesyonel olarak Büyük Tiyatro’da hocalarıyla birlikte başrol oynadı. Devlet Tiyatroları bünyesinde bölgede ve merkezlerde çeşitli oyunlar sahneledi ve oynadı. Halen Devlet Tiyatroları yönetmen kadrosunda görev yapmaktadır.

Bir tane Honda Silver Wing marka gerçek motorsikleti ve oyuncak motosiklet koleksiyonu var.

Ayrıca çocukluğundan bu yana suluboya resim sanatı ile de ilgilenen Ege Aydan, yıllar içinde bu ilgisini geliştirmiş ve profesyonelliğe dönüşmüş. İlk suluboya resim sergisini 1982 yılında Ankara’da açtı. Bugüne kadar30’a yakın resim sergisi açmıştır. Dikmen, Kavak, Rosato, Primer şaraplarının üzerindeki suluboya resimler de ona ait.

Ege Aydan Tv dizileri arasında ses getiren, Behzat Ç. adlı dizide , Behzat’ın abisi Şevket Ç. olarak oynadı. 2002 yılında Asmalı Konak dizisinde de Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay, Selda Alkor, Menderes Samancılar, İpek Tuzcuoğlu ile birlikte oynamıştır.

SPONSOR REKLAM

2014 yılında başrollerinde Açelya Topaloğlu, Selin Şekerci, Deniz Baysal, Furkan Andıç, Fırat Albayram’ın oynadığı “Kaçak Gelinler” dizisinde rol aldı.

Ege Aydan, İpek hanımla evlidir. Bir oğlu var.İlhan (d.1987) adında bir oğlu var.

Oynadığı Tiyatro oyunları :

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar