Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Edward Teller Kimdir?

Doğum Tarihi: 15 Ocak 1908
Doğum Yeri: Budapeşte, Macaristan
Ölüm Tarihi: 09 Eylül 2003
Ölüm Yeri: Stanford, Kaliforniya, ABD
Burç: Oğlak
Meslek: Fizikçi
Edward Teller Kimdir?

Hidrojen bombasının keşfedicisi, “hidrojen bombasının babası” olarak tanınır.

Edward Teller, 15 Ocak 1908 tarihinde Budapeşte, Macaristan’da doğmuştur. Oɾijinal Macaɾ adı Telleɾ Ede’dir. Üniversitede okurken doktora hocası Werner Heisenberg’dir.

Edward Teller, hayatı boyunca University of Göttingen, Bohr Institute, University College London, George Washington University, Manhattan Project, University of Chicago, UC Davis, UC Berkeley, Lawrence Livermore National Laboratory, Hoover Institutio gibiyerlerde çalıştı.

2. Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi’nin bir üyesi olarak yaptığı çalışmalar, hidrojen bombasının geliştirilmesindeki rolü ve kurucularından olup bir süre müdürlüğünü yaptığı Lawrence Livermore National Laboratory ile yaptığı uzun süreli işbirliğiyle tanınır.

SPONSOR REKLAM

1950’lerde Los Alamos’tan eski çalışma arkadaşı Robert Oppenheimer’ın güvenlik belgesi oturumundaki ifadesiyle tartışma yarattı ve bunun sonucunda bilim alanında çalışanlar tarafından dışlandı. Özellikle nükleer enerjinin gelişimini, güçlü bir nükleer cephaneliği ve etkin bir nükleer test programını savunması dolayısıyla, ABD hükümeti ve askeri araştırma kurumundan destek görmeye devam etti.

Edward Teller, 9 Eylül 2003 tarihinde Stanford, Kaliforniya, ABD’de 95 yaşında ölmüştür.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar