Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Edward Burne Jones Kimdir?

Doğum Tarihi: 28 Ağustos 1833
Doğum Yeri: Birmingham, İngiltere
Ölüm Tarihi: 17 Haziran 1898
Ölüm Yeri: Birmingham, İngiltere
Burç: Başak
Meslek: Ressam
Edward Burne Jones Kimdir?

İngiliz simgeci ressam. Döneminin en önemli simgeci ressamlarındandır.

Edward Burne Jones, Edward Coley Burne Jones, 28 Ağustos 1833 tarihinde İngiltere’nin Birmingham şehrinde doğmuşdur. Annesi Elizabeth Coley, o doğduktan 6 gün sonra öldü. Babası Edward Jones’dur. 1844 yılında Birmingham’da King Edward okulundan mezun oldu. Ardından Exeter College ve Oxford’da okudu.

İngiliz ressam ve desenci.Dante Gabriel Rosetti’nin öğrencisi oldu. Resimlerinde Rosetti, Botticelli, Mantegna ve Michelangelo’nun etkileri görülen Edward Burne Jones yapıtlarında genelde antikçağ mitolojisi,ortaçağ efsaneleri ve hıristiyanlıkla ilgili temaları işledi. 1856 yılında Londra’ya taşındı.

Önceleri Royal Acedemy tarafından dışlanan Edward Burne Jones, bu kuruma ancak 1887′de üye olabildi.

Edward Burne Jones, resim ve yaptığı vitray çalışmalarına ek olarak çeşitli el sanatları kapsamında seramik, fayans , mücevher , duvar halıları , mozaikler üzerinde gravür tasarımı ve kitap kapağı illüstrasyon çalışmalarında bulunmuştur.

1881 yılında Edward Burne Jones’a Oxford üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmiş ve 1882 yılında Fahri Üyesi yapılmıştır.

SPONSOR REKLAM

Edward Burne Jones’un eserlerinden büyük bir bölümü Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sergilenmektedir.

Edward Burne Jones, 1860 yılında eski okul arkadaşının kız kardeşi Georgie MacDonald ile evlendi. 1861 yılında Philip adında bir oğlu oldu. 1866 yılında Margaret adında bir kızı oldu. Oğlu Philip de başarılı bir portre ressamı oldu ve 1926 yılında öldü

Edward Burne Jones, 17 Haziran 1898 tarihinde Birmingham’da 65 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle ölmüştür.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar