Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Dersu Yavuz Altun Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1967
Doğum Yeri: Ankara
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Dersu Yavuz Altun Kimdir?

Dersu Yavuz Altun, 1967 yılında Ankara’da doğmuştur. Tıp fakültesinde okurken tiyatroya başladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya bölümünü bitirdi. Yazar, yönetmen, oyuncu olarak tiyatro yaşamını sürdürüyor. Çektiği kısa filmlerle çeşitli ödüller aldı. Yönetmenin ilk uzun metraj filmi Münferit.

Ankara’da tiyatro yaparken hemen hemen tüm özel tiyatrolarda çalıştı, uzun yıllar Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalıştı. Aynı zamanda TRT’de dramalarda yazar, yardımcı yönetmen ve oyuncu olarak çalıştı. 1987 yılında, Anadolu Sanat Merkezinde oyuncu olarak tiyatroya başladı. Tiyatro sevgisinin ağır basması gecikmedi ve tıp öğrenciliğini yarıda bıraktı. 1991 yılında Ankara Masal Tiyatrosunun genel sanat yönetmenliğini üstlendi. AMT’de oyuncu, yazar, yönetmen olarak tiyatro serüvenini sürdürdü.

1993’te Ankara Sanat Tiyatrosunda, çocuk tiyatrosu birim sorumluluğuna getirildi. 1997 yılına değin oyuncu, yazar yönetmen olarak çalıştı. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda yedi çocuk oyunu, bir gençlik oyunu yazdı ve yönetti. Daha sonra Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro bölümüne girdi.

Rüzgarla Yarışan Tay isimli oyun senaryosu İstanbul Devlet Tiyatrosunda, Benim Güzel Pabuçlarım isimli oyun senaryosu Adana Devlet Tiyatrosunda Repertuara alındı. 1989, 1990 Doğ Güneşim Doğ isimli oyun senaryosu TOBAV Oyun Yazım Yarışmasında Övgüye Değer Oyun Ödülü. Benim Güzel Pabuçlarım isimli oyun senaryosu 75. Yıl Kültür Bakanlığı Oyun Yazım Yarışmasında Büyük Ödül. Çalıntı Düşler adlı oyunu Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu tarafından gençlerin izlemesi yönünde destek kararı aldı.

Ziraat Bankası Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu. Mamak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda Sanat Yönetmeni olarak iki yıl görev yaptı. Tiyatrokare’nin Çocuk-Gençlik birimini kurdu ve “Benim Güzel Pabuçlarım”ı sahneledi. Nestle Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu ve “Salıncaktaki Kahkaha” adlı oyunu yazıp yönetti.

Şu anda, ÇOGED (Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Derneği) Yönetim kurulu üyeliği, OYÇED (Oyun Yazarlara ve Çevirmenleri Derneği) başkanlığı, UPS Çocuk Kültür Merkezi ve kurucusu olduğu Tiyatro Yeniden ‘in sanat yönetmenliğini yapıyor.

Çeşitli TV programlarında yazar-oyuncu olarak çalıştığı 10’a yakın proje vardır. Son olarak TRT için “Saksıdaki Ağaç” adlı bir drama dizisi yazdı. Dizinin yönetmen yardımcılığını üstlendi ve oyuncu olarak da görev aldı. Senaryolarını da yazdığı “Altı Öksüz Sandalye” ve “Çöpler Cennete Gider mi?” adlı iki kısa filmi yönetti.

SPONSOR REKLAM

Yönettiği Filmler :
2007 – Münferit

Oyuncu olduğu Filmler :
2010 – Mar (Sinema Filmi)
2001 – Saksıdaki Ağaç (TV Dizisi)

Yönetmenliğini Yaptığı Kısa Filmler :
2000 – Altı Öksüz Sandalye
2000 – Çöpler Cennete Gider mi?
2000 – Avunmak

Ödülleri:
2000 -12. Ankara Film Festivali, Orhan Murat Arıburnu Kısa Film Yarışması Birincilik Ödülü – Çöpler Cennete Gider mi?
“Karanlık Bir Gün” Kısa Film Senaryosu Üçüncülük Ödülü
“Doğ Güneşim Doğ” TOBAV Oyun Yazım Yarışması Övgüye Değer Oyun Ödülü
“Benim Güzel Pabuçlarım” Kültür Bakanlığı Oyun Yazım Yarışması Büyük Ödülü
“Çalıntı Düşler” Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Bilimsel Danışma Kurulu tarafından gençlerin izlemesi için destek kararı.

Kaynak:Biyografi.info

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar