Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Dengir Mir Mehmet Fırat Kimdir?

Doğum Tarihi: 30 Aralık 1945
Doğum Yeri: Mersin
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Oğlak
Dengir Mir Mehmet Fırat Kimdir?

Avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçi

21., 22. ve 23. dönem milletvekili olan Fırat, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin eski genel başkan yardımcılığı görevi de yaptı.

Dengir Mir Mehmet Fırat, 30 Aralık 1945 tarihinde Mersin’de doğmuştur. Aslen Kahta, Adıyaman’lıdır. Babasının adı Ali, annesinin adı Münevver’dir. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mersin’de Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nde bitirdi.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1968-1970 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1971 yılında Mersin Barosu’na kayıt olarak avukatlık bürosunu açarak avukatlık yapmaya başladı.

Aynı zamanda Mesin’in Adanalıoğlu Kasabası’ndaki arazilerinde narenciye üretip ticaretini yaptı. MENAS Kooperatifi’nde görev alarak, narenciye üreticisinin mallarının pazarlanmasında Türkiye çapında başarı sağladı. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı.

1973 yılında Adalet Partisi Adıyaman Milletvekili adayı oldu. 1977-1980 yılları arasında Adalet Partisi Adıyaman, Kahta İlçesi, İlçe Başkanı olarak görev yaptı. 1983 yılında Doğruyol Partisi’nin Adıyaman’da kuruluşunu sağladı. Doğruyol Partisi Merkez Karar Kurulu Üyeliği’nde bulundu. Aynı Partinin 1995 yılında Adıyaman Milletvekili Adayı oldu.

1999 yılında Fazilet Partisi’nden Adıyaman Milletvekili olarak seçildi. Ve Partinin Genel İdare Kurul Üyeliği’nde bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet ve Plan Bütçe Komisyonları’nda da görev yaptı.

SPONSOR REKLAM

Fazilet Partisi’nin kapatılmasından sonra, Adalet ve Kalkınma Partisinin kuruluşunda aktif olarak çalıştı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK partiden Mersin Milletvekili seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde de Adana Milletvekili olarak seçildi. Adalet ve Kalkınma Partisinin Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Dengir Mir Mehmet Fırat, 8 Kasım 2008’de AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ile birlikte hem MYK hem de MKYK’daki görevlerinden istifa etmişti. 28 Temmuz 2014 tarihinde de AK Parti üyeliğinden istifa etti.

Dengir Mir Mehmet Fırat, Alman asıllı Kristen (Zozan) ile evlidir ve 2 çocuğu vardır.

2015 seçimleri için (HDP) Halkların Demokratik Partisi’ne katılmış ve 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde HDP’nin Mersin milletvekili adayı oldu ve seçilerek milletvekili oldu. 22 Haziran 2015 tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Dengir Mir Mehmet Fırat’ı Meclis Başkanlığı’na aday göstereceklerini açıkladı.

Kaynak:Biyografi.info

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar