Sitemizde 6405 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Claude Louis Berthollet Kimdir?

Doğum Tarihi: 09 Aralık 1748
Doğum Yeri: Talloires, Fransa
Ölüm Tarihi: 06 Kasım 1822
Ölüm Yeri: Arcueil, Fransa
Burç: Yay
Meslek: Bilim adamı
Claude Louis Berthollet Kimdir?
Kimyager

Klorun renk giderici özeliklerini buldu. Avrupa’nın en büyük kimyacılarından biri olarak kabul edildi.

Claude Louis Berthollet, 9 Aralık 1748 tarihinde Talloires, Fransa’da doğmuştur. İtalya’daki Torino Üniversitesi’nde tıp öğrenimi gördü ve 1770 yılında mezun oldu. 1772’de Paris’te kimya öğrenmeye başladı. 1778 yılında Paris Üniversitesi’nde tıp alanında ikinci doktorasını aldı. 1780 yılında kimya üzerine yayınlanmış araştırmaları onu Paris’teki Kraliyet Bilimler Akademisi’ne üye seçilmesini sağladı.

Claude Louis Berthollet, 1784 yılında Manufacture National des Goblins halı firmasına müdür olarak atandı ve boyama tekniklerini geliştirdi. 1794’te Ecolé Normale’e profesör oldu. Napolyon Bonapart’a yakınlığı nedeniyle 1804’te kont unvanı ve Légion d’Honneur nişanı aldı.

Claude Louis Berthollet, 1807 yılında Paris yakınında Arcueil’deki evinde dönemin seçkin fizik ve kimyacılarını bir araya toplayan Arcueil Derneği’ni kurdu. Dernek on yıl süreyle Fransa’daki bilimsel etkinliğin merkezi durumuna geldi. Antoine Lavoisier ve Antoine François Fourcroy ile birlikte kimyasal adlandırma sisteminin oluşumuna katkıda bulundu.

Kimyasal tepkimelerde kütlenin oynadığı rol üzerindeki çalışmaları elli yıl sonraki kütlelerin etkilemesi yasasına öncülük yaptı.

1785’te amonyağın bileşimini aydınlattı. 1785-1787 arasında klor (oksimuriatik asit), hipoklorikler ve kloratlar üzerinde çalıştı, potasyum kloratı elde etti, klorun renk giderici özelliğini bularak potasyum hipoklorit çözeltisinin (javel suyu) kumaşların ağartılmasında kullanımını yaygınlaştırarak tekstil endüstrisine katkıda bulundu. Potasyum kloratın patlayıcı gücü üstüne deneyler yaptı. Sülfürlü hidrojenin bileşimini buldu.

1798 yılında Napolyon Bonapart’ın Mısır seferi sırasında ona eşlik ederek beraber Mısır’a gitti. Napolyon Bonapart’ın Kahire’de kurduğu bilim ve arkeoloji enstitüsünün önemli bir üyesi oldu. Claude Louis Berthollet, Fransa devrimi ve Napolyon savaşları sırasında, güherçile (sodyum nitrat) ihtiyacını karşılayabilmek için süper oksijenlenmiş potasyum asitinden barut üretme metodunu keşfetmiştir. 1786 yılında Gaspard Monge ve Alexandre Vandermonde’la birlikte, çelik yapım kalitesini iyileştirmek için mükemmel yöntemler geliştirdi.

Claude Louis Berthollet, 1788 yılında Marguerite Baur ile evlendi. Bir oğlu oldu. 1810’da tek oğlu intihar etti.

Claude Louis Berthollet, 6 Kasım 1822 tarihinde Arcueil, Fransa’da 74 yaşında ölmüştür.

Başlıca eserleri:
1803 – Essai de Statique Chimique (Statik Kimya İncelemesi)
1801 – Rechershes sur les Lois de Affinités Chimiques (Kimyasal İlgi Yasaları Üzerine Araştırmalar)

Biyografide Hata Var

Yorumlar