Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Chris Noth Kimdir?

Doğum Tarihi: 13 Kasım 1954
Doğum Yeri: Wisconsin, Amerika
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Akrep
Chris Noth Kimdir?

Christopher Noth, 1954 doğumlu Amerikalı oyuncu. “Law&Order” adlı seride uzun yıllar canlandırdığı dedektif Mike Logan karakteri ile üne kavuşan oyuncu, uzun bir aradan sonra şu anda tekrar bu rolü canlandırmakta. Ayrıca “Sex and the City” dizisinde oynadığı “Mr. Big” rolü, Noth’u dünya çapında üne kavuşturdu.

Chris Noth, 13 Kasım 1954’te Wisconsin, Amerika’da dünyaya geldi. Annesi Jeanne Parr ve babası Charles ‘ın üç erkek çocuğunun en küçüğüydü. Annesi Jeanne, İrlanda kökenliydi ve CBS kanalında haber sunuculuğu yapıyordu. Babası Charles ise, Noth 8 yaşındayken öldü. Bu olayın ardından Noth, annesiyle birlikte İngiltere, Sırbistan ve İspanya gezilerine çıktı.

Oyuncu, üniversiteyi Vermont’taki Marlboro Koleji’nde okudu. Daha sonra Sigourney Weaver, Meryl Streep gibi ünlülerin okulu olan Yale Drama Okulu’nda master yaptı. Burada 25 oyunda rol aldı ve 1988 yılında düşük bütçeli bir yapım olan “Jakarta”da oynadı. Bu yapımdan önce 1982’de “Smithereens” ve 1987’de “Babyboom”da küçük rolleri oldu. Ayrıca “Hill Street Blues” ve “Another World” adlı televizyon dizilerinde oynadı. Bu arada Noth, 1,5 yıl kadar “ruhani evi” olarak adlandırdığı Endonezya’da yaşadı.

Noth’un kariyerindeki en önemli adım 1988 yılında atıldı. Amerikan televizyonlarında halen gösterilen “Law&Order” adlı serinin pilot bölümünde oynadı. 1990 yılında NBC kanalı diziyi yayına soktu ve dizi yavaş yavaş büyük bir hayran kitlesi oluşturmaya ve olumlu eleştiriler almaya başladı. Noth’un oynadığı karanlık, yakışıklı ve sorunlu dedektif “Mike Logan” karakteri, bir anda Noth’u oyuncu kadrosundaki en popüler isim yaptı. Ancak 1995 yılında dizinin kadrosundan çıkarıldı. 1998’de, dizinin Mike Logan karakteri üstüne kurulu sinema filmi versiyonu çekildi. Noth, “Exiled: A Law&Order Movie” adlı filmde başrol oynadı.

Aynı yıl, Noth’un kariyerindeki ikinci en önemli adım gerçekleşti. Sex and the City adlı dizide Sarah Jessica Parker’ın canlandırdığı Carrie Bradshaw’un bir ayrılıp bir barıştığı sevgilisi “Mr. Big”i canlandırdı. Dizinin 6 yıllık yayın hayatı boyunca kadroda yer aldı. Bu sırada, 2000 yılında “Cast Away” filminde Helen Hunt’ın kocası rolündeydi. Aynı yıl, bir Broadway yapımı olan “The Best Man”de yer aldı. 2001’de “Crossing Jordan” dizisinin birkaç bölümünde FBI ajanını canlandırdı.

SPONSOR REKLAM

2005 yılında Noth, “Law&Order”da oynadığı Mike Logan karakterine geri döndü. “Law&Order: Criminal Intent” adlı yapımın 2005-2006 sezonunda rol aldı. Ayrıca 2001 yapımı “The Judge” ve 2004 yapımı “Bad Apple”ın yapımcılığını üstlendi.

Noth, New York’ta “The Cutting Room” isimli bir gece kulübü işletiyor. Winona Ryder ve model Beverly Johnson gibi isimlerle birlikte olan aktör şu anda, gece kulübünde çalışırken tanıştığı oyuncu Tara Wilson’la birlikte yaşıyor. Vizyona giren en son filmi 2005 yapımı “The Perfect Man”. 2007 yılında Amerika’da vizyona girecek olan “Frame of Mind”da rol alıyor. 1.87 metre boyunda. Sex and the City’deki rolüyle Altın Küre, “Cast Away”deki rolüyle de Akademi Ödülü adaylıkları bulunuyor.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar