Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Charles Aznavour Kimdir?

Doğum Tarihi: 22 Mayıs 1924
Doğum Yeri: Paris, Fransa
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: İkizler
Charles Aznavour Kimdir?

Fransa`nın en popüler sanatçılarından biridir.

Charles Aznavour, 24 Mayıs 1924 tarihinde Ermeni kökenli bir ailenin oğlu olarak Paris’te doğmuştur. Esas adı Şahnur Varinag Aznavuryandır. Annesi Knar Baghdasarian Adapazarı’ndan göç eden bir oyuncu, babası Mişa Aznavuryan Gürcistan’dan Fransa’ya göç eden şarkıcıdır.

Sanatçı bir ailesi olduğundan henüz dokuz yaşındayken oyunlarda rol alıp şarkı söylemeye başladı. Fransız şarkıcı Edith Piaf’la tanışınca şansı açıldı, Piaf’la birlikte Amerika’ya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerine düzenledikleri turneler sonucu dünyaca ünlü bir şarkıcı haline geldi.

Ermenistan’ın UNESCO nezdindeki daimi temsilcisidir. Fransa`nın Frank Sinatra`sı olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. Yüzden fazla şarkı yapmış, yaklaşık 60 filmde rol almıştır. Altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) şarkı söyleyebilmesi de ilginç bir yönüdür. Ana dili Fransızca dışında, İngilizce ve Almanca da konuşur, ama Ermenice bilmemektedir.

Hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. 1970`lerde “Dance in the Old Fashioned Way” ve “She” parçalarıyla İngiltere’de büyük başarı elde etti.

Birçok şarkının sözlerini yazan Charles Aznavour, sinemada yaklaşık 60 filmde rol aldı. Filmlerinden birkaçı :Piyaniste Ateş (1960), Tobruk’a Bir Taksi (1961), Postacı Savaşa Gidiyor (1966) ve Şapkacının Hayaletleri (1982)

SPONSOR REKLAM

1950 ve 60’lı yıllarda sık sık Türkiye’ye gelerek Türkiye ve Türkleri çok sevdiğini, yabancı ülkelerde Türkiye’ye verdiği desteği her fırsatta açıklayan Aznavour, ilerleyen yaşlarında bu sözlerinden çarkederek soykırım iddialarına başladı.

1988`de Ermenistan depreminden sonra ülke için birçok yardımda bulunmuştur. Bu çabaları nedeniyle Ermenistan Hükümeti 2004 yılında ülkenin en yüksek mertebesi olan “Ermenistan Ulusal Kahramanı” ödülüne layık görmüştür. 2008 yılında da Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyanın imzaladığı kararname ile Aznavour’a Ermenistan vatandaşlığı verilmiştir. 2009 yılında Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi olarak atanmıştır.

2002 yılında Sözde Ermeni Soykırımı’nı konu alan Ermeni asıllı Kanadalı yönetmen Atom Egoyan’ın Ararat filminde rol aldı.

Evlilikleri : 3 kere evlendi.
1.eşi: 1946 yılında Micheline Rugel ile evlendi. Misha, Patrick adında iki çocuğu oldu. Patrick 26 yaşında öldü.
2.eşi: 1955 yılında Evelyne Plessis ile evlendi. Katia adında bir Çocuğu oldu.
3.eşi: 1967 yılında Ulla Thorsell ile evlendi. Nicolas adındaki Üçüncü çocuğuna 1977 yılında sahip oldu. Daha sonra Seda ve Charles adında iki çocuğu daha oldu.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar