Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Bülent Arınç Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1948
Doğum Yeri: Bursa
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Bülent Arınç Kimdir?

TBMM Başkanı, siyaset ve hukuk adamı.

Bülent Arınç, 1948 yılında Bursa’da doğdu. Babası İbrahim Arınç, annesi Sevdiye Hanımdır. 3 abisi vardır. Çocukluğu, Jandarma astsubayı olan babasının peşinde özellikle Doğu Anadolu’nun ücra kasabalarını dolaşarak geçti. En sonunda Manisa’ya yerleştiler. Manisa Lisesi’nden mezun olan Arınç, 1970 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken Milliyetçi Güç Birliği’ni kurdu ve başkanlığını yaptı. Birlik’in bir sonraki başkanlığını Beşir Atalay’a devretti.

Manisa’da uzun süre serbest avukatlık yaptı. Manisa’da avukatlık yaparken 1971 Muhtırası’nın ardından yargılanan sağcı ve solcu öğrencilerin davalarını ücretsiz üstlendi. Üniversite yıllarından itibaren siyasetle uğraşan, gençlik kolları başkanlığı yapan Bülent Arınç, il başkanlığı görevinde de bulundu. 1969 yılında Necmettin Erbakan’ın Milli Nizam Partisi için bir Skoda’yla Manisa’yı köy köy dolaştı.

24 Aralık 1995’te milletvekili genel seçimlerinde Refah Partisi’nden (RP) Manisa Milletvekili seçilen Arınç, RP MKYK üyeliğinde bulundu. Bülent Arınç, bu dönemde TBMM Adalet Komisyonu ile Türkiye-AB Karma Komisyonu’nda çalıştı.

Arınç, RP’nin (Refah Partisi) 15 Şubat 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması ve kapatma kararının 22 Şubat 1998 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra, 27 Şubat 1998’de bir grup arkadaşıyla beraber 17 Aralık 1997’de kurulan Fazilet Partisi’ne (FP) geçti.

Arınç, 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde FP’den Manisa Milletvekili seçildi. İki yasama döneminde FP Grup Başkanvekili görevinde bulunan Arınç, ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı.

Bülent Arınç, FP’nin “Yenilikçi Kanat” milletvekilleri arasında öne çıkan Kayseri Milletvekili Abdullah Gül ile beraber hareket etti ve 14 Mayıs 2000’de toplanan FP 1. Olağan Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığa adaylığını koyan Gül’ü destekledi.

SPONSOR REKLAM

RP’nin ardından, FP’nin de 22 Haziran 2001’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından bu partiye mensup milletvekillerinden “Yenilikçi Kanat” olarak adlandırılan grubun 14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kurucuları arasında yer alan Arınç, TBMM Grup Başkanı görevine getirildi.

Bülent Arınç, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde üçüncü kez Manisa Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.

Arınç, 19 Kasım 2002’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi. Manisa Milletvekili Bülent Arınç birinci oylamada Anayasa’nın istediği çoğunluğu sağlayarak, 369 oyla TBMM’nin 22. Başkanı oldu.

Orta derecede İngilizce bilen Bülent Arınç, Münevver Arınç ile evli ve iki çocuk babası. Oğlu Fatih’i 1997’deki bir trafik kazasında kaybetti.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar