Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Bekir Bozdağ Kimdir?

Doğum Tarihi: 01 Nisan 1965
Doğum Yeri: Akdağmadeni , Yozgat
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Koç
Bekir Bozdağ Kimdir?

İlahiyatçı, avukat ve siyasetçi

Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965’te Yozgat Akdağmadeni’nde Nuriye ve Mehmet Duran çiftinin çocukları olarak doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Bir süre kamu görevinde bulunan Bekir Bozdağ daha sonra serbest avukat olarak çalıştı.

18 Nisan 1999 yerel yönetim seçimlerinde Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan Adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte, Yozgat’ta AK Parti İl Teşkilatı’nın kurucuları arasında yer aldı ve kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

22. Dönem’de Yozgat milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi olan Bekir Bozdağ, AK Parti Teşkilat Başkanlığına bağlı olarak değişik illerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ve 12. Bölge Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

23. Dönem Yozgat Milletvekili olan Bekir Bozdağ, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili seçildi.

6 Temmuz 2011 günü açıklanan 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ; TBMM ile ilişkilerden ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığından sorumlu olarak görev yaptı.

SPONSOR REKLAM

61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Bekir Bozdağ, 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Hatay’dan belediye başkan adayı olan Sadullah Ergin’den boşalan Adalet Bakanlığına atanmıştır.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bekir Bozdağ, evli ve üç çocuk babasıdır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yine Adalet Bakanı olarak görevlendirildi.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için mevzuat gereği Bekir Bozdağ bulunmuş olduğu Adalet Bakanı görevinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek Anayasa’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015’ten geçerli olmak üzere atandı.

Bekir Bozdağ, AK Parti’de üç dönem kuralına uyarak 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine katılmayacak.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar