Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Aytun Çıray Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1957
Doğum Yeri: Bayındır, İzmir
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Meslek: Milletvekili
Aytun Çıray Kimdir?

Aytun Çıray, 1957 yılında İzmir, Bayındır’da doğmuştur. Babasının adı Muharrem Remzi, annesinin adı Kıymet’tir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. 1988 yılında İç hastalıkları dalında uzmanlık öğrenimini tamamladı. 1989 yılında 32 yaşında Başhekim oldu.

Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı yaptığı dört yıl boyunca yedi Sağlık Bakanı ile çalıştı. 1997 yılında kendi isteği ile istifa ederek müsteşarlık görevinden ayrıldı.

Yönetici sıfatı ile PETKİM, ERDEMİR ve İSDEMİR gibi dev şirketlerin yönetiminde bulundu. ERENCO şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Dünya Bankası 2. Sağlık Projesi İkraz Anlaşması Müzakerelerinde Türkiye adına başkanlık yaptı. Sağlık Sektörünün Yeniden Yapılandırılması (Sağlık Reformları) Programı Yönetimi, Sosyal Sektörlerde Ulusal ve Uluslararası (Dünya Bankası / UNDP) Proje, Finansman, Yatırım, Kalkınma ve Gelişme Programları Yönetimi görevlerinde bulundu.

Aytun Çıray, evlidir ve iki çocuğu vardır.

Dört yıl İzmir Yeni Asır, Gazete Ege, Egeli Sabah, Haber ekspres’te ve yedi yıl İnternet haber’de köşe yazarı olarak makale yazdı. Çıray halen Turktime yazarıdır.

SPONSOR REKLAM

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller zamanında DYP’de görev yaptı. Daha sonra Mesut Yılmaz zamanında ANAP’da bulundu. Daha sonra Demokrat Parti’ye geçti.

TBMM 24. döneminde 2011 yılında CHP İzmir milletvekili seçildi.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde tekrar CHP İzmir milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen seçimlerde tekrar CHP İzmir milletvekili seçildi.

Kitapları :
2013 – İzmir Medeniyeti Yükselirken
2010 – Irkçı Terör – Kürt Sorunu Değil
2006 – Kaybedilmiş Zamanlar Ülkesinden

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar