Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Alper Taşdelen Kimdir?

Doğum Tarihi: ?? ?? 1974
Doğum Yeri: Ankara
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Meslek: Siyaset adamı
Alper Taşdelen Kimdir?

1974 Ankara doğumludur.

Çankaya İlkokulu, TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

ABD’de Columbia Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler dalında yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nü tamamlayarak Ortadoğu Uzmanlığı aldı.

Yüksek lisans döneminde ayrıca New York eski Belediye Başkanı David Dinkins’in verdiği Çağdaş Belediyecilik ve Kent Yönetimi dersini aldı ve “Kent Kalkınmasında Çağdaş Belediyeciliğin Rolü” konusunda ders tezi verdi.

1996’da Sosyalist Enternasyonel’in 20. Kongresi’ne Erdal İnönü ve Deniz Baykal ile birlikte CHP delegesi olarak katıldı ve Kongre’nin en genç delegesi olarak çalışma komisyonlarında aktif olarak yer aldı.

Yüksek lisansın ardından Kanal D Haber Merkezi’nde diplomasi ve siyaset muhabiri olarak iki yıl gazetecilik yaptı.

57. Hükümet döneminde Başbakan Bülent Ecevit tarafından Başbakan Müşaviri olarak atandı ve 2002 Genel Seçimlerine kadar bu görevi sürdürdü.

SPONSOR REKLAM

Ardından özel sektöre geçti ve on yıla yakın çalıştığı Petrol Ofisi A.Ş.’de en son Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu dönem boyunca enerji alanında TBMM ve kamudaki yasama ve mevzuat çalışmalarına sektör temsilcisi olarak katıldı.

CHP 15. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bilim ve Kültür Platformu listesinde yer aldı.

2011 Genel Seçimleri’nde CHP Ankara 2. Bölge’den Milletvekili Adayı olarak gösterildi.

Dış politika ve siyaset alanlarında gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunan Taşdelen, evli ve iki çocuk sahibidir.

Alper Taşdelen, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 2014 yerel seçimleri için PM’de Çankaya Belediye başkan adayı olarak seçildi.

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar