Sitemizde 3551 Adet Biyografi Bulunmaktadır.
Beğen 0

Ali Nesin Kimdir?

Doğum Tarihi: 18 Kasım 1957
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: -
Ölüm Yeri: -
Burç: Akrep
Meslek: Matematikçi
Ali Nesin Kimdir?

Ali Nesin, İzmir – Selçuk Şirince köyünün 1 km uzağında yer alan Nesin Matematik Köyü’nün kurucusudur.

Ali Nesin, 18 Kasım 1957 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Aziz Nesin’dir. Ortaokulu İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde okudu. Liseyi de İsviçre’nin Lozan kentindeki College Champittet’de okuyarak mezun oldu. Ardından 1977 yılında başladığı Paris Diderot Üniversitesi matematik bölümünden “maitrise” derecesini alarak 1981 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD’de Yale Üniversitesi’nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yaptı.

Ali Nesin, 1985-1986 yılları arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampüsü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Türkiye’ye kısa dönem askerlik görevi için geldiği sırada erlerin aynı şırıngadan aşı olmasına itiraz ettiği için “orduyu isyana teşvik” iddiasıyla tutuklanarak yargılandı. Yargılanma sonunda beraat etti.

1987-1989 yılları arasında Notre Dame Üniversitesi’nde yardımcı doçent, ardından 1995′e kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü’nde doçent ve daha sonra profesör olarak görev yaptı.

1993-1994 Öğretim Yılını Bilkent Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak geçirdi.

5 Temmuz 1995 tarihinde babası Aziz Nesin’in ölümü üzerine yurda kesin dönüş yaptı ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlendi.

SPONSOR REKLAM

Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanlığı yaptı. Kasım 2004′den beri de Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini yapmaktadır.

Ali Nesin, evlidir ve dört çocuğu vardır.

Üç ayda bir yayımlanan, Matematik Dünyası adlı bir matematik dergisi çıkarmakta olan Ali Nesin, yazdığı kitaplarının yanı sıra çeşitli dergilerde çıkmış bilimsel makaleleri ve (Groups of Finite Morley Rank) adlı İngilizce bir kitabı bulunmaktadır. Matematik araştırmaları, bölüm başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlıboya resim, desen ve portre çalışmaları da yapmaktadır. Aynı zamanda 2011 yılından itibaren Hrant Dink Vakfı danışma kurulu üyesidir.

Ali Nesin, İzmir – Selçuk Şirince köyünün 1 km uzağında yer alan Nesin Matematik Köyü’nün kurucusudur.

Kitapları :
Matematik ve Korku
Matematik ve Doğa
Matematik ve Sonsuz
Matematik ve Oyun
Matematik ve Develerle Eşekler
Matematik Canavarı
Matematik ve Gerçek
Önermeler Mantığı
Sayma
Sezgisel Kümeler Kuramı

SPONSOR REKLAM

Kaynak:Biyografi.info

Yorumlar